رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی : گام های مثبتی برای توسعه علوم شناختی در کشور برداشته شده است

تاریخ : 1397/08/19

تعداد بازدید : 531

5 امتیاز از 8 رای

دکتر " محمدرضا عارف " رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشستی با دکتر "سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی ، با ابراز خرسندی از اقدامات و تلاش ها برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی اعلام کرد: در سال های اخیر برای توسعه و گسترش حوزه های علوم شناختی در سطح کشور گام های مثبت و چشمگیری برداشته شده است.

دکتر "عارف " در این نشست که اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، دکتر" شجاع " معاون پارلمانی معاونت علمی و فن آوری رییس جمهور و مدیران ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی نیز حضور داشتند، همچنین گفت: به رغم تاخیر در امر تصویب سند توسعه علوم شناختی ، تلاش ها برای گسترش این حوزه در سطح کشور بسیار چشمگیر و توام با موفقیت بوده است و اقدامات قابل توجهی در مسیر توسعه علوم شناختی صورت گرفته است.

 

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با قدردانی از اقدامات مثبت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، انجام سرمایه گذاری گسترده تر برای مشارکت فعالانه اساتید ، محققان و دانش پژوهان در مراکز علمی و دانشگاهی و تخصصی در حوزه های دانش علوم شناختی را مورد تاکید قرار دادند.  

 

اعضای این کمیسیون همچنین خواستار همکاری و مشارکت رسانه های خبری در انعکاس و انتشار فعالیت های ترویجی ، پژوهشی و پیشرفت ها در امر تولید و تامین تجهیزات و فن آوری در حوزه های علوم شناختی شدند.

 

دکتر خرازی در این نشست  با اشاره به اقدامات ستاد توسعه علوم شناختی برای گسترش دانش علوم  شناختی در سطح کشور بویژه در مراکز علمی و دانشگاهی و اینکه علوم شناختی، ماهیتی بین رشته‌ای داشته و می‌تواند در امر غنای سایر علوم ایفای نقش کند، گفت: رشته هایی همچون مدیریت شناختی، اقتصاد شناختی، رسانه، علوم سیاسی وسایر رشته ها می­‌توانند از آموزه‌­های شناختی بهره برند.

 

وی افزود:  مهاجرت استعدادهای برتر به رشته های مرتبط با علوم شناختی و گسترش همکاری با محققان برجسته ایرانی درسطوح بین المللی در دستور کار قرار دارد و این ستاد در راستای توسعه همکاری های بین المللی، زمینه تعاملات بین المللی با برخی از کشورها را تقویت و دامنه فعالیت های مشترک را گسترش داده است.

 

 دکتر خرازی در بخشی دیگر از ارایه گزاش اقدامات ستاد ، با بیان اینکه خط مشی ستاد توسعه علوم شناختی، توسعه علمی با استانداردهای بین المللی و گسترش ارتباطات با پژوهشگران و دانشگاه های معتبر بین المللی است، همچنین یادآورشد. تمرکز بر تربیت و توسعه نیروی انسانی متخصص و همچنین آماده سازی ابزارها و زیرساخت های مورد نیاز حوزه علوم شناختی ، ضرورتی است که ستاد به آن پرداخته است .

 

مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی همچنین تصریح کرد: ستاد در بخش آموزش به هدایت هدفمند بورسیه ها به حوزه های اولویت دار، اعطای بورسیه به شماری از متخصصان، جلب همکاری فارغ التحصیلان خارج کشور، فراهم کردن حمایت از فرصت های مطالعاتی، دعوت از اساتید برجسته بین المللی، برگزاری دوره ها و دروس انتخابی در دانشگاه های کشور و تربیت کارشناسان آزمایشگاه ها مبادرت کرده و به اقدامات و فعالیت های خود در این زمینه ها همچنان ادامه می دهد.

 

اعضا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درپایان این نشست با قدردانی مجدد از فعالیت ها و اقدامات ستاد توسعه علوم شناختی ، خواستار بازدید از برخی مراکز علوم شناختی و تلاش های انجام شده در زمینه توسعه این دانش و فن آوری های شناختی شدند.

نظر شما