تلاش محققان برای تشخیص زودرس بیماری آلزایمر و جلوگیری از روند رشد این بیماری با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی

تاریخ : 1397/09/12

تعداد بازدید : 528

5 امتیاز از 5 رای

محققان حوزه علوم شناختی در تلاش هستند با حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی ، با اجرای طرح مطالعاتی "تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر" و با افزایش توانمندی های شناختی ،از روند رشد این بیماری جلوگیری بعمل آورند.

دکتر "سید مهدی خلیق رضوی" مجری این طرح پژوهشی در حوزه دانش علوم شناختی در گفت و گو با بخش خبری ستاد توسعه علوم شناختی با اشاره به اینکه بیماری الزایمر یکی از رایج ترین بیماری ها در نتیجه تحلیل سلول های عصبی مغزی است،گفت: هدف اصلی از اجرای این طرح تحقیقاتی بررسی و مقایسه داده های ترکیبی تصویربرداری مغز افراد سالم، افراد دارای اختلال شناختی خفیف و افراد در مراحل اولیه بیماری الزایمر است .

 

وی افزود: در این طرح دینامیک زمانی و مکانی شبکه های نورونی این افراد درحال انجام یک تست بینایی-حرکتی با یکدیگر مقایسه می شود.

 

وی یادآورشد : این طرح با هدف دسته بندی افراد از منظر توانمندی های شناختی و یافتن قسمت هایی از شبکه عصبی که در مراحل اولیه بیماری دچار اختلال در فعالیت و کاهش سرعت پردازش اطلاعات شده ، انجام می گیرد.

 

به گفته این محقق ، کاهش تدریجی توانمندی های شناختی در حوزه های مختلف از قبیل حافظه، ‌تصمیم گیری، یادگیری و سرعت پردازش اطلاعات از علائم بارز این بیماری هستند.

 

وی با بیان اینکه هر نوع کاهش در حافظه و یا دیگر توانمندی های شناختی لزوما به معنای شروع بیماری الزایمر نیست، اضافه کرد: ابتلا به این بیماری که سبب کاهش توانمندی های شناختی در افراد می شود ، می تواند علل مختلفی داشته باشد.

 

دکتر "رضوی"با اشاره به اینکه درحال حاضر سلول های عصبی آسیب دیده به علت بیماری الزایمر قابل بازگشت نیستند، یادآورشد: ‌تشخیص به موقع بیماری،قبل از شروع علائم شدید‌ و استفاده از برخی روش های درمانی موجود، می تواند روند رشد بیماری را به تاخیر انداخت.

 

عضو هیات علمی پژوهشگاه "رویان" خاطر نشان کرد: در مرحله اول طرح برای غربالگری اختلالات شناختی علاوه بر تست های کاغذی رایج ، از تست جدید کامپیوتری طراحی شده با نام( تست شناختی یکپارچه - ICA ) استفاده شد که با تخمین سرعت پردازش اطلاعات در مغز ، سلامت شناختی افراد مورد سنجش و پایش قرار می گیرد.

 

وی گفت: طرح مطالعاتی تشخیص زود هنگام بیماری آلزایمر در چندین مرحله برروی افراد داوطلب انجام می شود و تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر در مرحله اولیه طرح غربالگری شدند که ازاین میان ، افرادی که دارای اختلال شناختی خفیف یا آلزایمر تشخیص داده شده ، وارد مرحله تصویر برداری تشدید مغناطیسی و ثبت داده های الکتروانسفالوگرفی (نوار مغزی) شده اند.

 

این محقق حوزه علوم شناختی گفت:  اصلاح رژیم غذایی و انجام فعالیت های تنفسی و ورزشی و ذهنی می تواند اثر قابل توجهی درجلوگیری از بروز علائم بیماری داشته باشد. 

 

این محقق خاطر نشان کرد: با تشخصیص زودهنگام بیماری آلزایمر بویژه در مراحل اولیه و قبل از شروع علائم رفتاری بیماری (مثل مشکلات حافظه) می تواند در کاهش سرعت رشد بیماری و یا حتی درمان احتمالی بیماری بسیار موثر باشد و با ارایه راهکارهایی تخصصی نسبت به افزایش توانبخشی شناختی افراد مبادرت کرد.  

نظر شما