عملیات اجرایی احداث مرکز " علم مغز" به ابتکار و حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در تهران آغاز شد

تاریخ : 1397/09/27

تعداد بازدید : 646

5 امتیاز از 3 رای

با هدف آشنایی اقشار مردم بویژه دانش آموزان و دانشجویان با ساختار، کارکرد و توانایی های مغز و به منظور ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی ، عملیات اجرایی احداث مرکز " علم مغز" طی مراسمی با حضور دکتر "سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی رییس جمهور در امور توسعه علم شناختی و مهندس" سعید اوحدی " رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در محل باغ کتاب تهران آغاز شد.

این مرکز علمی با سرمایه گذاری دوازده میلیارد ریال در مکانی به وسعت هفتصد مترمربع با مشارکت و حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در باغ کتاب ایجاد می شود.

 

 

  دکتر "سیدکمال خرازی " در این مراسم درباره احداث این مرکز علمی گفت: ایجاد مرکز علم مغز دارای جنبه های آموزشی و ترویجی در حوزه مغز برای اقشار مختلف مردم بویژه کودکان، نوجوانان است و کودکان  و دانش اموزان با ساختار و کارکردهای مغز به صورت عملی آشنا خواهند شد.

 

مشاور عالی معاون علمی رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی افزود: در کشورهای پیشرفته مراکز علم و فن آوری برای آشنایی با بخش های مختلف مغز و توانایی های آن ایجاد شده است و فعالیت و یادگیری در این مراکز بخشی از برنامه های درسی دانش آموزان بحساب می آید.

 

وی همچنین عنوان کرد: این مرکز به عنوان نخستین مکان برای آشنایی عملی با مغز و کارکردهای آن ایجاد می شود تا بازدیدکنندگان با مراجعه به آن با ساختارها و فعالیت ها و توانمندی های مغز به عنوان یک ودیعه الهی بخوبی آشنا شوند. 

 

 

دکتر خرازی ابراز امیدواری کرد: مرکز علم مغز همزمان با برگزاری هفته آگاهی از مغز در اوایل اسفندماه امسال ، به بهره‌برداری برسد.

 

دکتر "محمدتقی جغتایی"  مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی در امور آموزش نیز در این مراسم که جمعی از مدیران و مسوولان  بخش های مختلف ستاد توسعه علوم شناختی و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و باغ کتاب تهران شرکت داشتند، گفت: مرکز علم مغز درچند مرحله از جمله آشنایی افراد با ساختار و توانایی های مغز فعالیت خواهد داشت.
وی با بیان اینکه مرکز علم مغز مجموعه ای برای تمامی اقشار به ویژه دانش آموزان خواهد بود، گفت: آحاد مردم جامعه می توانند با حضور در این مرکز علمی ، با ساختار ، کارکرد و توانایی های مغز و نیز توانمند سازی مغز از نزدیک آشنا شوند.

 

وی افزود: در گذشته مغز به عنوان یک مجموعه ناشناخته و یک عنصر ثابت و تغییرناپذیر تلقی می شد، گفت: از این رو زمانی که مغز دچار بیماری می‌شد، آن را درمان ناپذیر می‌دانستند ، اما امروزه با تحولات علمی ، شناخت بیشتر بشر از مغز امکان پذیر شد و استفاده از تکنیک‌های علمی سبب گردید شناخت از توانمندی‌های مغز افزایش یابد.

 

 

نظر شما