مطالعات پژوهشی ساخت آرایه های الکترودی نفوذی دو بعدی با استفاده از ریزفناوری برای تحریک و ثبت فعالیت های مغزی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در دانشگاه صنعتی سهند تبریز

تاریخ : 1397/10/10

تعداد بازدید : 435

5 امتیاز از 3 رای

محققان پژوهشکده مواد پلیمری دانشگاه صنعتی سهند تبریز با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی مطالعات طراحی و ساخت آرایه های الکترودی نفوذی دو بعدی با استفاده از ریزفنآوری را برای تحریک و ثبت فعالیت های مغزی در این مرکز علمی آغاز کردند.

دکتر " کیومرث جلیلی"  مجری این طرح پژوهشی درحوزه علوم شناختی و عضوهیات علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز در گفت و گو با بخش خبری ستاد توسعه علوم شناختی اعلام کرد: در حال حاضر، زمینه­ های نوظهور در دنیا در علم ساخت پروتزهای عصبی متمرکز شده­اند که  امکان بازگرداندن و ترمیم برخی عملکردهای عصبی بوسیله تحریک الکتریکی گزینشی و یا مهار فعالیت ثبت شده از جمعیت نورونی را دارا می­باشند.

 

وی گفت: در بین این روش­ها ، سودمندترین آنها نسل جدیدی از آرایه­های میکروالکترودی (MEAs) نفوذی هستند که امکان دسترسی بی­سابقه­ ای را به نورون­ های سیستم عصبی مرکزی (CNS) فراهم می­آورند.

 

به گفته دکتر "جلیلی " این میکروالکترودها دارای نوک­ های فعالی هستندکه ابعاد آنها قابل مقایسه با اندازه نورون­ ها بوده (در حدود چند میکرون) و بنابراین می­توانند به سیستم عصبی نفوذ کرده و دسترسی گزینشی به این نوع سلول­ها را داشته باشند.

 

 عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز  افزود: با وجود پیشرفت­ های قابل توجه در توسعه این نوع الکترودها، زیست­ پذیری بلند مدت میکروالکترودهای کاشته شده مزمن و نیز قابلیت ثبت پالس­ های تیز در دوره­های زمانی طولانی توسط آنها هنوز هم به عنوان موضوع اصلی مورد مطالعه در خصوص این الکترودها و در کاربردهای انسانی مطرح می­باشد.

 

مجری طرح پژوهشی طراحی و ساخت  آرایه­ های الکترودی نفوذی دو بعدی با استفاده از ریزفناوری می افزاید: سامانه­ های تحریک و ثبت بیوالکتریکی بویژه میکروالکترودهای درون قشری می­توانند بطور کامل بوسیله آرایه­ های میکروالکترودی دو بعدی با دامنه تحریک و دانسیته الکترودی بالا جایگزین شوند.

 

وی هدف از اجرای این طرح را طراحی توسعه آرایه میکروالکترودی (MEA) دو بعدی درون­ قشری (intracortical) نفوذی بر پایه الگوی استاندارد الکترودهای پروبی (مثل NeuroNexus) اعلام کرد  و گفت:  این فن آوری برای تحریک و ثبت سیگنال­ های عصبی مغزی با سطح بزرگ و تعداد بالایی از سایت­ های الکترودی و میدان و وضوح فضایی بهبودیافته از طریق افزایش تعداد کانال­ ها به ازای هر الکترود و نیز عمق نفوذ با کاربردهای ثبت تک واحدی، چند واحدی و تحریک کارا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

دکتر "جلیلی " با بیان اینکه میکروالکترودهای دو بعدی می­توانند در آینده برای تحقیق در حوزه های پروتز عصبی بکار گرفته شوند، گفت: طرح ساخت میکروالکترود دو بعدی تاکنون با بیش از پنجاه درصد پیشرفت همراه بوده است .

 

وی با اشاره به اینکه طرح ساخت آرایه ­های الکترودی نفوذی دو بعدی  در شهریورماه سال آینده به اتمام می رسد ، افزود: بهره ­برداری از این پروژه، گام بسیار مهم در توسعه تحقیقات در حوزه علوم شناختی است .

نظر شما