برنامه های گسترده ای امسال به مناسبت هفته آگاهی از مغز در کشور اجرا می شود

تاریخ : 1397/12/01

تعداد بازدید : 370

5 امتیاز از 3 رای

به منظور ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و گسترش آگاهی و شناخت نسبت به ساختار ، عملکرد و توانمندی های مغز، امسال همزمان با هفته جهانی آگاهی از مغز ، ویژه برنامه های متنوعی در تهران و استان های کشور برگزار می شود.

هفته آگاهی از مغز امسال برای چهارمین سال متوالی و همزمان با این رویداد جهانی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و مشارکت و همکاری سازمان ها ، مراکز علمی ، آموزشی و نهادهای مردمی ، از چهارم تا یازدهم اسفندماه در سراسر کشور برگزار می شود.

 

در هفته آگاهی از مغز تلاش می شود با اجرای برنامه ‌های گوناگون آموزشی و علمی نسبت به ارتقای بهداشت و توانمند سازی مغز و راه های جلوگیری از کاهش توانایی مغز  با همکاری سازمان های مختلف از جمله آموزش و پرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت علوم و سازمان‌های مردم نهاد  اطلاع رسانی شود.

 

به منظور افزایش دانش در حوزه ذهن و مغز درهفته اگاهی از مغز سه همایش دانشجویی در دانشگاه ها و پنج سمینار دانش آموزی در سطح مدارس و  پژوهشسراها  برگزار می شود. در حوزه نشر نیز نشست هم اندیشی با عنوان توسعه نشر در علوم شناختی با حضور مدیران ستاد توسعه علوم شناختی و با شرکت ناشران، مولفان و مترجمین برجسته کشور در تهران برپا خواهد شد .

 

 طرح "سفیران مغز و شناخت " یکی دیگر از برنامه های علمی برای افزایش آگاهی ها نسبت به ساختار و عملکرد مغز است که در سطح 90 فضای آموزشی در تهران به اجرا در می آید . طرح سفیران مغز و شناخت ، برای چهارمین سال متوالی با حمایت کمیته دانش آموزی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و با همکاری انجمن علوم اعصاب و اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران  به منظور معرفی علوم و فن آوری های شناختی توسط دانشجویان نخبه رشته های پزشکی، فنی مهندسی و روانشناسی درسطح مدارس  اجرا خواهد شد.

 

 این طرح  به‌ عنوان گامی مؤثر در جهت معرفی عمومی و آموزش نسل آینده محسوب می شود و دانشجویانی که به عنوان سفیران مغز و شناخت به مدارس اعزام می شوند، دوره های تخصصی مبانی علوم شناختی، تشریح مغز، بیماری های اعصاب، فن بیان و روش تحقیق در علوم اعصاب شناختی را گذرانده اند.

 

به موازات اجرای برنامه های متنوع آموزشی و علمی در راستای ترویج و گسترش دانش مغز و شناخت در حوزه علوم شناختی همچنین کمپین انجمن های علمی دانشجویی مغز و شناخت در بیست مرکز دانشگاهی در سطح کشور برگزار می شود .

 

اجرای برنامه های ویژه علمی و اجتماعی با همکاری شهرداری تهران در فرهنگسرا و سراهای محله شهر تهران با محوریت آلزایمر و افسردگی با هدف افزایش آگاهی های افراد جامعه از دیگر برنامه های هفته آگاهی از مغز است.

 

از سوی دیگر در هفته آگاهی از مغز  نشستی با شرکت مدیران و مربیان  مهدها کودک با همکاری سازمان بهزیستی کشور و نیز معلمان پیش دبستانی با همکاری وزارت آموزش و پرورش در نقاط مختلف  برگزارمی شود و علاوه بر پخش ویژه برنامه های علمی و آموزشی  در ارتباط با هفته آگاهی از مغز از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی ، روزنامه های دیواری و اینفوگرافی هایی نیز در معابر و مکان های عمومی نصب و در معرض دید همگان قرار می گیرد.

نظر شما