نخستین " پردیس مغز من " با حضور معاون اول رییس جمهوری در تهران افتتاح شد

تاریخ : 1397/12/08

تعداد بازدید : 549

5 امتیاز از 8 رای

نخستین "پردیس مغز من " به عنوان بزرگترین پردیس درخاورمیانه و مرکز علم تخصصی مغز همزمان با برگزاری هفته آگاهی از مغز در کشور ، با حضور دکتر"اسحاق جهانگیری " معاون اول رییس جمهوری در محل باغ کتاب تهران افتتاح شد.

در مراسم راه اندازی و افتتاح "پردیس مغز من " ، دکتر "منصور غلامی "وزیر علوم ،تحقیقات و فن آوری ، دکتر "سورنا ستاری " معاون علمی و فن آوری رییس جمهوری ، دکتر " سید کمال خرازی " مشاوری عالی معاون علمی رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی ، دکتر "حریرچی " قائم مقام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، دکتر "مجید نیلی احمد آبادی " دبیر ستاد توسعه علوم شناختی و جمعی دیگر از مقام ها و شخصیت های علمی ، دانشگاهی و آموزشی کشورمان نیز شرکت داشتند.

 

معاون اول رئیس جمهوردر جریان افتتاح این مرکز تخصصی علم مغز از قسمت های مختلف آن بازدید و از نمایشگاه دستاوردهای ویژه حوزه علوم شناختی در محل باغ کتاب تهران نیز دیدار کرد.

 

احداث نخستین پردیس "مغز من"  بستر مناسبی را برای افزایش دانش و آگاهی اقشار مختلف مردم بویژه دانش آموزان و دانشجویان با  ساختار، عملکرد و توانمندی های مغز فراهم می کند.

 

این مرکز علمی از پنج بخش ساختار مغز، مغز های متفاوت، مغز سلولی، مغز های آینده و بخش شناختی تشکیل و نوزده ابزار و تجهیزات مشتمل بر سنجش اعصاب، شبیه سازی ام آر ای ، بازی های شناختی، مغز شفاف، سیستم بینایی ، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی در این مرکز راه اندازی شد.

 

سرمایه گذاری و حمایت ها درحوزه دانش مغز و علوم شناختی با توجه به کارکردهای آن ، امروزه در ایران و دیگر کشور های مختلف روز به روز بیشتر شده و دامنه علوم شناختی و تاثیر گذاری آن در جوامع، ابعاد وسیع تری پیدا کرده است.

 

مطالعات در ارتباط با شناخت مغز فرصتی است که اجازه می دهد جامعه درباره پیشرفت های انجام شده پیرامون تحقیقات مغزی همانند پیشرفت در تشخیص بیماری ها ، درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی نظیر آلزایمر، پارکینسون، اسکیزوفرنی و افسردگی ،اطلاعات و آگاهی بیشتری کسب کند.

 

پردیس مغز من با حمایت و مشارکت معاونت علمی و فن آوری رییس جمهور، ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در محل باغ کتاب تهران احداث شده است.

 

هفته آگاهی از مغز امسال برای چهارمین سال متوالی به ابتکار و حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی از چهارم اسفندماه امسال در سطح کشور آغاز و تا یازدهم ماه جاری ادامه دارد.

نظر شما