معاون اول رییس جمهور:ایران با سرعت در مسیر توسعه علوم شناختی در حرکت است

تاریخ : 1397/12/08

تعداد بازدید : 290

5 امتیاز از 5 رای

دکتر " اسحاق جهانگیری "معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی در کشور گفت: ایران با سرعت در مسیر توسعه علوم شناختی در حرکت است.

دکتر جهانگیری عصر روز چهارشنبه در آیین هفته آگاهی از مغز در باغ کتاب تهران با اشاره به روند تکمیل زیرساخت ها در حوزه علوم شناختی درکشور، خاطر نشان کرد: خوشبختانه نیروی انسانی مورد نیاز برای فعالیت در زمینه علوم شناختی در کشور مهیا است و وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و ستاد توسعه علوم شناختی باید برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز و اعضای هیات علمی در زمینه علوم شناختی تلاش کنند.

 

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه علوم شناختی امروز در دنیا مرز دانش است و از سوی بسیاری از کشورهای پیشرفته مورد توجه قرار دارد، اظهار داشت:  علوم شناختی یکی از رشته های علمی است که در آینده دست برتر در فن آوری های پیشرفته خواهد بود.

 

وی افزود: علوم شناختی علمی نوپا است و خوشبختانه ایران نیز فعالیت خود را به موقع در این زمینه آغاز کرد و اگر توسعه این علم در کشور با سرعتی که طی سالهای گذشته داشته ادامه پیدا کند و زیرساخت های لازم برای آن تکمیل شود، خواهیم توانست کارهای جدی در حوزه علوم شناختی انجام دهیم.

 

معاون اول رییس جمهوری ا ز تلاش های دکتر "سید کمال خرازی "مشاور عالی معاون علمی رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رییس جمهور به خاطر حمایت از فعالان حوزه علوم شناختی قدردانی کرد و گفت: لازم است وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی همکاری گسترده تری برای توسعه علوم شناختی به عنوان یک شاخه بین رشته ای انجام دهند.

 

وی افزود: علوم شناختی و آگاهی از مغز و کارکرد‌های آن نقش پراهمیتی در بخش سلامت، امنیت، دفاع و زندگی مردم دارد که باید با جدیت در این زمینه تلاش کنیم.

 

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید دانشمندان ایرانی مقیم خارج و دانشمندان داخل کشور را مورد توجه و حمایت قرار دهیم، گفت:  اقتصاد کشور را باید به سمت فن آوری های مدرن از جمله هوافضا و نانو تکنولوژی هدایت کنیم.


معاون اول رییس جمهور افزود: باید شرکت های فعال در حوزه فن آوری های نوین را تجهیز کنیم تا بتوانند به تجاری سازی علوم،‌ عرضه محصولات به بازار و تبدیل ثروت در کشور اقدام کنند.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که محدودیت منابع مالی وجود دارد یکی از جهت گیری های دولت باید حرکت در مسیر های ناشناخته ای باشد که تاکنون مغفول مانده و ما باید در این گونه بخش ها نظیر علوم و فن آوری های نوین سرمایه گذاری کنیم و در این راستا شرکت های دانش بنیان را بصورت جدی مورد توجه قرار دهیم.

 

دکتر جهانگیری یکی از اصلی ترین جهت گیری های دولت تدبیر و امید را حمایت از شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: هدف دولت حمایت از این شرکت ها و کاهش ریسک پذیری آنان بود تا زمینه فعالیت برای آنها مهیا شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود چند هزار شرکت دانش بنیان در کشور، گفت: خوشبختانه فعالیت این شرکت ها توسعه یافته و محصولات آنها قابل رقابت با کشورهای پیشرفته است.

 

وی اضافه کرد: لازمه توسعه علوم شناختی در کشور این است که مردم نسبت به این علم اطلاع پیدا کنند و نمایشگاهی که امروز مورد بازدید قرار گرفت می تواند در اطلاع رسانی به مردم در این خصوص نقش موثری ایفا کند.

 

دکتر جهانگیری از توجه دانش آموزان کشور به علوم شناختی و انتخاب دانش آموزان استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان به عنوان مدارس برتر در این زمینه ابراز خرسندی کرد.

 

در این مراسم همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز با تاکید بر اینکه باید دانش آموزان را به مطالعه و فعالیت در حوزه علوم شناختی ترغیب و تشویق کنیم، گفت: علوم شناختی قدرت زیادی به کشور می دهد و می تواند در آینده و اقتدار کشورنقش موثری ایفا کند.

 

دراین مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از دانش آموزان برتر فعال درزمینه علوم شناختی قدردانی و به دانش آموزان استان های سیستان وبلوچستان وخوزستان  لوح تقدیر اهدا شد.     

 

                    

نظر شما