دکتر خرازی : شناخت ریشه های شتاب زدگی، عدم تعمق و تامل و سطحی نگری نیازمند مطالعات شناختی است

تاریخ : 1397/12/12

تعداد بازدید : 363

5 امتیاز از 8 رای

دکتر "سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی درنشست "هم اندیشی توسعه نشر درعلوم شناختی" درکتابخانه ملی گفت: شناخت ریشه های شتاب زدگی، عدم تعمق و تامل و سطحی نگری نیازمند مطالعات شناختی است.

وی با بیان اینکه امروزه فن آوری اطلاعات، دسترسی افراد جامعه بویژه جوانان به منابع را گسترش داده و با استفاده از اینترنت می توان نیازی های اطلاعاتی را تأمین کرد، گفت: این مسئله ضرورت رجوع به کتابخانه و صرف وقت برای دریافت اطلاعات را کاهش داده است که یک مزیت محسوب می شود ، اما از سوی دیگر آفاتی را نیز به همراه دارد که جوانان و دانشگاهها گرفتار آن شده اند و این آفت دسترسی سریع و آسان به اطلاعات سطحی است.

 

دکتر خرازی با اشاره به اینکه  کتاب در جامعه ما امروز نسبت به گذشته مظلوم واقع شده و اقتصاد کتاب رونق چندانی ندارد، گفت: جوانان هر مطلب مورد درخواست خود را در اینترنت جستجو می کنند چراکه اینترنت مقبولیت عام یافته است در حالیکه این فن آوری تنها براساس کلیدواژه مطالب و اطلاعات موجود در سرورهای سراسر دنیا را، چه معتبر باشد چه نباشد، جمع­آوری و ارایه می دهد.

 

وی سطحی نگری را یکی از آفات نسل امروز یاد کرد و گفت: شتاب ­زدگی آفت دیگری است که نسل امروز با آن روبروست.

 

وی با اشاره به اینکه سرعت روزافزون همه چیز، اعم از فناوری اطلاعات، خورو، هواپیما و غیره، ادراک ما از زمان را تغییر داده است گفت، به نظر نسل امروز زمان خیلی سریع میگذرد و فن آوری های نوین به این شتاب­ زدگی کمک کرده است. این یک تحول شناختی عمیق است.

 

دکتر خرازی گفت: شناخت ریشه های شتاب زدگی، عدم تعمق و تامل و سطحی نگری و راه علاج آن نیازمند مطالعات دقیق شناختی است .

 

دکتر خرازی با تاکید بر اینکه دانشگاهها نباید تنها به بحث نظری اکتفا کنند، بلکه باید برای حل مسایل و مشکلات امروز راهکار ارائه دهند، ابراز امیدواری کرد که با تلاش محققان ، پژوهشگران و صاحبان اندیشه، حوزه علوم شناختی درجامعه  توسعه و گسترش یابد و مشکلات مردم با بهره گیری از یافته های علوم شناختی مرتفع شود.

 

نشست هم اندیشی توسعه نشر در علوم شناختی با شرکت مولفین ،مترجمان و ناشران برجسته کشور و جمعی از اساتید و محققان و نیز کارشناسان و مدیران ستاد توسعه علوم شناختی در محل کتابخانه مرکزی تهران برگزار شد و طی آن نظرات ، دیدگاه ها و پیشنهادات درحوزه های نشر و نیز ترجمه وتالیف کتاب های شناختی ارایه شد.

نظر شما