دکتر خرازی : ترویج علوم شناختی ابزار مناسبی برای آشنایی و جذب استعدادهای بالقوه برای فعالیت درحوزه های علوم شناختی است

تاریخ : 1398/01/10

تعداد بازدید : 416

5 امتیاز از 4 رای

دکتر"سید کمال خرازی"مشاورعالی معاون علمی رییس جمهور درامورتوسعه علوم شناختی اعلام کرد:ترویج علوم شناختی ابزار مناسبی برای آشنایی و جذب استعدادهای بالقوه برای فعالیت درحوزه های علوم شناختی درسطح کشور است.

وی گفت:آشنایی آحاد جامعه با علوم و فن آوری‌ های شناختی و دستاوردهای علمی و عملی، زمینه‌ ساز استفاده از یافته ها و راهکارهای تحقیقاتی درجهت تامین رفاه و آسایش فردی و اجتماعی و ارتقای کیفیت زندگی انسان و نیز سبب جذب جوانان علاقمند درسطوح مختلف به تحصیل و فعالیت درحوزه های علوم شناختی است.

 

مشاورعالی معاون علمی رییس جمهور درامور توسعه علوم شناختی درگفت وگو با بخش خبری ستاد توسعه علوم شناختی افزود:آموزش و تربیت نیروی انسانی پویا وکارآمد، همواره رکن اساسی پیشرفت و توسعه یک کشور محسوب می شود و رشد یک جامعه مرهون توجه و تربیت نیروی انسانی مجرب به عنوان یک فرصت و سرمایه است.

 

 دکترخرازی یادآور شد: با توجه به اهمیت وجایگاه بالای علوم شناختی به عنوان حوزه­ای پیشرو و راهبردی درجریان علمی و تاثیرات ارزشمند این دانش درارتقای زندگی بشر، ضرورت تربیت نیروی انسانی متخصص و مجرب در این حوزه بیش ازپیش احساس می­شود و آموزش نیروی مورد نیاز برای استقرار، توسعه و گرداندن چرخ این حوزه از ضرورت و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

مشاورعالی معاون علمی رییس جمهور درامورتوسعه علوم شناختی با اشاره به اینکه درسال های اخیر تلاش وسیع و اقدامات گسترده ای درامر ترویج و ارتقای علوم شناختی انجام شده است، گفت: حمایت از تاسیس بخش ­ها و مراکز شناختی درکشور وکمک به ایجاد رشته­ ها و حوزه ­های جدید دانشگاهی درحوزه علوم شناختی، امضای تفاهم نامه همکاری با چندین مراکز بیمارستانی و تحقیقاتی برای ایجاد بخش­های شناختی، تولید منابع و کتب تخصصی درحوزه علوم شناختی، همکاری تعاملی با آموزش و پرورش و تشکیل انجمن­های دانشجویی علمی مغز و شناخت از جمله فعالیت ها برای توسعه و گسترش حوزه های علوم شناختی درسطح کشور است.

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: حمایت از توسعه پژوهش و فن آوری درحوزه شناختی و تقویت بروندادهای شناختی در کشور از دیگر فعالیت های مهم برای توسعه توانمندی نیروهای پژوهشی و ایجاد فن آوری­ و خدمات شناختی درکشور است و ستاد توسعه علوم شناختی هر ساله با برگزاری فراخوان­ های پژوهشی و توسعه فن آوری درحوزه­های دارای اولویت،مشارکت تیم ­های دانشگاهی و شرکت­ های دانش بنیان برای توسعه پژوهش، فن آوری و خدمات درکشور را جلب و از طرح­ های برتر و بروندادهای پژوهشی مانند مقالات یا محصولات حمایت می کند.

 

وی اضافه کرد: حمایت از طرح­ های پژوهشی، توسعه فن آوری و زیر ساخت و گروه ­های علمی و فن آوری، تعاملات بین المللی ، فعالیت درحوزه سنجش و توانبخشی شناختی، حمایت ازطرح­ های مصوب درکارگروه ایمپلنت مغزی، وحمایت از پایان نامه ­های تحصیلات تکمیلی، ومقالات ISI بخشی دیگر از اقدامات در حوزه های پژوهشی است.

 

دکتر خرازی درادامه این گفت وگو با اشاره به اینکه علوم و فن آوری ­های شناختی بر سلامت، امنیت ملی، دفاع و سایر ابعاد زندگی انسان اثرگذار است و کشورپیشتاز در این حوزه  دست برتر را خواهد داشت ،تصریح کرد: درحال حاضردرمیان کشورهای منطقه رقابت شدیدی در حوزه علوم شناختی وجود دارد و امید است تا سال 1404 بتوان به رتبه اول منطقه در این رشته دست یافت.

 

به گفته دکتر خرازی درحوزه علوم شناختی می بایست از تجاری سازی فن آوری­های شناختی حمایت و ریسک شرکت­ های نوپا پذیرفته شود و بودجه کافی به توسعه این حوزه اختصاص یابد تا بتوان با کشورهای پیشتاز رقابت کرد.

 

وی گفت: علوم شناختی از تعامل حوزه ­های مختلف دانش بشری چون علوم اعصاب، روان شناسی، زبان شناسی، انسان شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن تشکیل شده است و کاربردهای وسیعی درحوزه­ های دیگر مانند پزشکی، آموزش و پرورش، مدیریت، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم اطلاعات، ارتباطات و رسانه­ های گروهی، مهندسی پزشکی، مهندسی کنترل، و حتی علوم دفاعی پیدا کرده است.

نظر شما