با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در سال گذشته شش مرکز دانشگاهی و درمانی در سطح کشور به سیستم ها و تجهیزات پیشرفته در حوزه های علوم شناختی مجهز شدند

تاریخ : 1398/01/19

تعداد بازدید : 405

4.7 امتیاز از 6 رای

به منظور توسعه و گسترش دانش علوم شناختی ، با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در سال گذشته شش مرکز دانشگاهی و درمانی به سیستم ها و تجهیزات پیشرفته در حوزه های شناختی مجهز شدند.

دکتر "محمد حسین مقامی" کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اعلام کرد: این اقدام در راستای تمرکز بر تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص و همچنین تجهیز آزمایشگاه ها و آماده سازی ابزارها و زیرساخت های مورد نیاز حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی  انجام می شود و به عنوان یک اولویت در راهبرد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی جایگاه ویژه ای دارد.

 

وی افزود: ستاد توسعه علوم شناختی می کوشد با فراهم آوردن زمینه های حمایتی، فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده تری را برای دانشجویان، اساتید و متخصصان در حوزه های علوم شناختی را مهیا کند و گامی عملی در امر تربیت کارشناسان آزمایشگاهی در حوزه های علوم شناختی برداشته شود.

 

کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی گفت : با حمایت های ستاد در سال گذشته  شش مرکز درمانی و دانشگاهی به دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته از جمله سیستم ثبت فعالیت های الکتریکی مغز (الکتروانسفالوگرام) 64 کاناله مجهز شدند.

 

وی گفت: در راستای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و نیز  استفاده از ظرفیت و پتانسیل های بالقوه درسطح مراکز علمی و تخصصی، با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی آزمایشگاه مشترک علوم شناختی دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی این استان  ایجاد و به برخی از تجهیزات و فن آوری های پیشرفته از جمله به دستگاه "رهگیر چشمی" مجهز شده است. سیستم "رهگیر چشمی" وسیله ‌ای برای تعیین موقعیت چشم و حرکات آن است و در تحقیقات بر روی سیستم بینایی در آزمایشگاه‌های علوم اعصاب و روانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

به گفته وی  با حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی آزمایشگاه مشترک علوم شناختی این دو مرکز آموزش عالی سال گذشته همچنین به دستگاه های ثبت سیگنال های عصبی، تحریک الکتریکی فراجمجمه ای و نیز دستگاه ثبت فعالیت های مغزی مجهز شد.

 

دکتر مقامی یادآور شد:  ستاد توسعه علوم شناختی در این رهگذر تلاش می کند از یک سو سیاست  تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات درحوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد و از طرف دیگر دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی توسعه و گسترش یابد.

 

وی همچنین گفت: با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، آزمایشگاه عصب شناختی بیمارستان تخصصی روانپزشکی روزبه تهران و دانشگاه خوارزمی نیز به دستگاه "الکتروانسفالوگرام 64 کاناله " ( ثبت فعالیت های الکتریکی مغز) و آزمایشگاه روانشناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز به دستگاه های "رهگیر چشمی" و "تحریک الکتریکی فراجمجمه ای "مجهز شدند و با هدف ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی یکدستگاه "الکتروانسفالوگرام" 64 کاناله ( ثبت فعالیت های الکتریکی مغز )  برای تجهیز آزمایشگاه شناختی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در اختیار این نهاد علمی – آموزشی قرار گرفت.

 

کمک به ارتقای امنیت ملی کشورمان با استفاده از علوم و فن آوری‌های شناختی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، یکی از اولویت‌های جدی ستاد علوم شناختی محسوب می شود و به واسطه حمایت های این ستاد، بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح های تحقیقاتی و علمی در داخل کشور ساخته و تامین می شود و تلاش های وسیع با هدف کاهش وابستگی ها و صرفه جویی های ارزی در این زمینه همچنان ادامه دارد.

 

به اعتقاد مدیران ارشد ستاد علوم شناختی توان مندی در تامین زیرساخت‌ها و ابزارهای مورد نیاز ارائه‌کنندگان خدمات شناختی یکی از الزامات موفقیت برنامه‌های توسعه و تعالی ارائه خدمات شناختی در کشور محسوب می شود. 

نظر شما