" نخستین بانک تصاویر چهره های هیجانی ایرانی " با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در دانشگاه شهید بهشتی طراحی شد

تاریخ : 1398/02/28

تعداد بازدید : 1114

5 امتیاز از 5 رای

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی موفق شد نخستین "بانک تصاویر چهره های هیجانی ایرانی " را در قالب یک طرح پژوهشی در این مرکز علمی طراحی کند.

دکتر "شهریار شهیدی " عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و مجری این طرح تحقیقاتی گفت:  این بانک تصاویر چهره های هیجانی ایرانی براساس ویژگی های هیجانی برانگیختگی، ارزش و تسلط به عنوان سه مشخصه هیجانی این تصاویر در قالب یک طرحی پژوهشی در این مرکز علمی طراحی شد.

 

به گفته این محقق، تشخیص حالت‌ های مختلف شناختی، عواطف و هیجانات فردی، ارزیابی هوش هیجانی، کمک به درمان‌ اختلالات عاطفی همچون افسردگی با القا و افزایش هیجانات مثبت  از جمله کاربردهای این بانک تصاویر هیجانی است .

 

وی افزود: هدف از اجرای این طرح که با همکاری دکتر "وحید نجاتی "عضو هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه انجام شد، تهیه یک بانک تصاویر چهره های هیجانی بومی متناسب با فرهنگ ایرانی است .

 

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در خصوص ضرورت داشتن این بانک خاطر نشان کرد: از آنجا که جنبه‏های مختلفی از هیجان ممکن است وابسته به فرهنگ باشد، اکثر کشورها دارای بانک تصاویر هیجانی مختص خود هستند تا هیجانات انسانی که به موجب آن فرد برانگیخته می‌شود را در بانک اطلاعاتی متشکل از چهره‌ها و موقعیت‌های مختلف هیجانی در اختیار داشته باشند. این بانک نخستین بانک تصاویر چهره‌ های هیجانی بومی در کشورمان است که از اعتبار بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد.

 

وی یادآور شد: در این بانک ۱۸۰۰ تصویر حدود 2500 نفر براساس ویژگی های برانگیختگی، ارزش و تسلط رتبه بندی شده اند. همچنین تصاویر در این بانک در طبقات مناظر جنگ و خشونت، تصادفات، آلودگی، بیماری، ، حیوانات ، کودکان و مناظر طبیعی برای استفاده پژوهشگران تهیه شده است.

 

دکتر شهیدی در پایان اضافه کرد: پژوهشگران علوم شناختی می توانند با استفاده از این تصاویر هیجانی طرح های پژوهشی خود را توسعه دهند.

نظر شما