طراحی و ساخت "باتری لیتیوم یون" برای ایمپلنت های مغزی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در دانشگاه صنعتی امیر کبیر

تاریخ : 1398/03/04

تعداد بازدید : 1192

5 امتیاز از 9 رای

محققان دانشگاه صنعتی امیر کبیر موفق شدند با اجرای یک طرح پژوهشی نوع جدیدی از "باتری لیتیوم یون " برای ایمپلنت های مغزی را با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در این دانشگاه طراحی و تولید کنند.

امروزه باتری لیتیوم یون به عنوان مناسب ترین گزینه برای توان دهی ابزارهای قابل کاشت در مغز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دکتر " مهران جوانبخت " عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر و مجری این طرح تحقیقاتی اعلام کرد: در اجرای این طرح مطالعاتی پژوهشی که تاکنون با 75 درصد پیشرفت همراه بوده است یک تیم پنج نفری از پژوهشگران مشارکت دارند.

 

وی افزود: طراحی و ساخت "باتری لیتیوم یون" برای ایمپلنت های مغزی بخشی از پروژه ملی طراحی و ساخت سیستم ایمپلنت مغزی است که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با حمایت ستاد علوم شناختی درحال اجرای می باشد.

 

محقق این طرح پژوهشی یادآور شد: یکی از چالش‌های مطرح در زمینه نسل جدید ابزارهای قابل کاشت در بدن، نیازهای متنوع هر ابزار بسته به نوع کاربرد آن است و توسعه باتری‌های لیتیوم یون قادر به فراهم کردن انعطاف پذیری مورد نیاز تجهیزات نوین هم از نظر شکل، اندازه و تأمین انرژی است.

 

وی خاطر نشان کرد: باتری لیتوم یون تولید محققان دانشگاه صنعتی امیر کبیر بر پایه لیتیوم منگنز اکسید بوده که به روش ترسیب الکتروشیمیایی پالسی برای اولین بار در دنیا تهیه شده و با ویژگی های منحصر بفرد خود، قادر به تأمین توان بالای مورد نیاز ابزارها و مدارهای قابل کاشت در مغز مانند تحریک کننده ‌های عصبی و قسمت‌ های عمقی آن جهت درمان و تسکین بیماری‌های مغزی و اعصاب مرکزی مانند پارکینسون است.

 

دکتر " جوانبخت " گفت: باتری ‌های لیتیوم یون به دلیل دارا بودن قابلیت شارژ مجدد، وسیله  بسیار خوبی برای ابزارهای قابل کاشت مغزی مانند تحریک کننده های عمقی مغز می باشد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: مکانیسم ذخیره انرژی در باتری‌ های لیتیوم یون بسیار ساده است، بطوری که این باتری‌ها انرژی الکتریکی را در الکترودها از طریق ورود و خروج یون لیتیوم در ترکیبات الکترودی و فرآیند های اکسایش و احیا در دو الکترود انجام می‌دهند.

 

وی با بیان اینکه از جمله ملزومات مشترک فن آوری ‌های نوین پزشکی قابل کاشت در بدن، نیاز به مصرف انرژی بالا در طول عمر کارکرد منبع توان است، گفت: سل‌های لیتیومی اولیه که در حال حاضر به طور گسترده‌ای در ابزارهای پزشکی قابل کاشت مورد استفاده قرار می‌گیرند، قادر به تأمین عمر کارکرد کافی و تضمین شده به منظور تأمین توان فن آوری ‌های نوین قابل کاشت از جمله تجهیزات قابل کاشت مغزی نیستند.

 

دکتر " جوانبخت " گفت: باتری ‌های لیتیوم یون تولید محققان دانشگاه صنعتی امیر کبیر به دلیل دارا بودن قابلیت شارژ مجدد (بیش از چند هزار بار)، وسیله  بسیار خوبی برای ابزارهای قابل کاشت مغزی مانند تحریک کننده های عمقی مغز می باشد.

 

نظر شما