دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی به دستگاه تحریک الکتریکی فراجمجمه ای مجهز شد

تاریخ : 1398/03/11

تعداد بازدید : 788

5 امتیاز از 3 رای

با هدف ترویج دانش علوم شناختی و کمک به تامین تجهیزات و ابزارهای مورد مراکز علمی و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران به یکدستگاه تحریک الکتریکی فراجمجمه ای مجهز شد.

ستاد توسعه علوم شناختی می کوشد از یک سو سیاست  تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات درحوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد و از طرف دیگر دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی توسعه و گسترش یابد.

 

براساس برنامه ریزی ستاد توسعه علوم شناختی قرار است در آینده نزدیک دو دستگاه تحریک الکتریکی فراجمجمه ای در اختیار دیگر مراکز تخصصی قرار گیرد.

 

روش تحریک الکتریکی فراجمجمه ای دارای کاربردهای بالینی و توانبخشی بوده و با توجه به نتایج حاصل از تاثیر مثبت این روش درمانی، امروزه تحقیقات گسترده ­ای در شناخت نحوه اثر آن، افزایش کارایی و اثرگذاری و همچنین امکان بکارگیری آن برای درمان دیگر بیماری­ها و اختلال­ های عصبی-شناختی در حال اجرا است.

 

طرح ساخت دستگاه تحریک الکتریکی متمرکز فراجمجمه ای با حمایت ستاد علوم شناختی، در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز شد و یکی از روش های مورد مطالعه برای درمان اختلالات شناختی و انواع بیماری ­ها است که نتایج حاصل از انجام آزمایش های آن، تاکنون بسیار امیدوار کننده می باشد.

 

در این روش، دو یا چند الکترود بر روی پوست سر قرار می­گیرد و جریان الکتریکی بسیار ضعیفی درحد یک تا دو میلی­ آمپر به سر اعمال می­شود و نواحی مغزی بین این دو الکترود را تحریک می­کند.

 

دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با سابقه ترین دانشکده توانبخشی در کشورمان بحساب می آید.این مرکز علمی با دارا بودن هشت گروه آموزشی و رشته های  فیزیوتراپی، کاردرمانی، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، شنوایی شناسی، بینایی سنجی، گفتار درمانی، مدیریت توانبخشی و علوم پایه به عنوان قطب توانبخشی کشور شناخته می شود.

نظر شما