با هدف تعامل حوزه های علمی و تخصصی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی، چهار گروه پیشران در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی تشکیل شد

تاریخ : 1398/03/18

تعداد بازدید : 759

5 امتیاز از 13 رای

به منظور بهره گیری از دانش، تخصص و مهارت نخبگان و محققان برای دستیابی به فن آوری و خدمات در حوزه های علوم شناختی، با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی تاکنون چهار گروه "پیشران" در مراکز تحقیقاتی -دانشگاهی تشکیل شده است .فعالیت این گروه ها منجر به تولید فن آوری های بومی و خدمات شناختی می شود.

دکتر "حسین عزیزی"  کارشناس ارشد گروه پژوهش، فن آوری و زیر ساخت ستاد توسعه علوم شناختی اعلام کرد: تعامل حوزه ­های مختلف با یکدیگر، ابزارسازی و ایجاد فن آوری در حوزه ­های علوم شناختی را ممکن ساخته و ستاد توسعه علوم شناختی در این زمینه حمایت از شکل­گیری گروه های "پیشران" را به منظور بهره ­برداری از ظرفیت و پتانسیل ­های موجود درکشور در اهداف و برنامه های خود قرار داده است.

 

وی در گفت و گو با بخش خبری این ستاد ، افزود: شکل گیری و فعالیت گروه های "پیشران" برای تسریع در اجرای طرح های پژوهشی در حوزه علوم شناختی و زمینه سازی برای بومی سازی تولید، ساخت و تامین تجهیزات و فن آوری های شناختی از راهبردهای  اصلی ستاد توسعه علوم شناختی محسوب می شود. در این راستا گروه های متعددی از جمله در حوزه های نورواپتیک، اختلالات عصب-تحولی و تحریک عمقی مغز شکل گرفته است.

 

کارشناس ارشد ستاد  با بیان اینکه گروه پیشران "نورواپتیک" یکی از گروه های پیشران تشکیل شده در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی است، گفت: محققان عضو این گروه در یک  تلاش علمی موفق شدند با حمایت های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، دستگاه های پیشرفته تصویربرداری نوری از مغز با روش سیگنال ذاتی، تصویربرداری نوری از مغز به روش استفاده از رنگدانه های حساس به ولتاژ، تصویربرداری نوری به روش اسپکل لیزری و تجهیزات مربوط به اپتوژنتیک را برای استفاده در زمینه علوم اعصاب شناختی در کشور طراحی و تولید کنند.

 

به گفته وی دستیابی به تکنیک "اپتوژنتیک" برای تحریک و کنترل سیستم های عصبی از طریق دستکاری سیستم های عصبی و حساس نمودن سلول های عصبی به نور، یکی از موفقیت های محققان عضو گروه پیشران در پژوهشکده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی و با همکاری مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

 

دکتر عزیزی اضافه کرد: با بهره برداری از این دستگاه ها و تجهیزات طراحی و ساخته شده توسط گروه پیشران نورواپتیک، متخصصان قادرند به روش های پیشرفته و روزآمد ، ساختار و عمکلکرد مغز را مورد مطالعه قرار دهند.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی همچنین یادآورشد: ساخت انواع دستگاه های ثبت سیگنال های مغزی و تحریک مغزی از جمله دستآورهای اجرای طرح های تحقیقاتی در امر تولید و ساخت فن آوری های شناختی در داخل کشور است.

 

وی می گوید: تلاش ها برای دستیابی به تامین نیازهای داخلی و کاهش وابستگی ها با اجرای دقیق طرح های تحقیقاتی همراه با ارزیابی و نظارت مستمر بر اجرای این طرح ها به عنوان یک اولویت و راهبرد از سوی ستاد توسعه علوم شناختی با جدیت ادامه دارد.

 

این کارشناس ترغیب مطالعات بین رشته ای و گروهی در میان محققان و نخبگان برای اجرای طرح های تحقیقاتی و حمایت های گسترده از فعالیت های آنان را از برنامه های عملی ستاد توسعه علوم شناختی یاد کرد و گفت: تبادل دیدگاه ها میان مجریان و ناظران طرح های تحقیقاتی برای پیشرفت طرح ها بطور جدی در دستور کار قرار دارد.

نظر شما