مشاورعالی ستاد توسعه علوم شناختی درامورآموزش،خواستار شکل گیری انجمن های علمی دانشجویی مغز و شناخت درمراکز دانشگاه پیام نور شد

تاریخ : 1398/04/05

تعداد بازدید : 335

4.7 امتیاز از 6 رای

دکتر"محمدتقی جغتایی" مشاورعالی ستاد توسعه علوم شناختی درامورآموزش درنشست مدیرکل امور دانشجویان دانشگاه پیام نور، فضاهای علمی و آموزشی را کانونی برای توسعه و گسترش دانش بویژه درحوزه های علوم شناختی یاد کرد و خواستار ایجاد و فعالیت انجمن های علمی دانشجویی مغز و شناخت درمراکز این دانشگاه درسطح کشور شد.

وی با اشاره به سیاست های راهبردی ستاد توسعه علوم شناختی درامر ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی، حمایت از پایان نامه های دانشجویی درحوزه های علوم شناختی را مورد تاکید قرار داد و افزود: این ستاد برای توسعه علوم و فن آوری شناختی ، اقدامات تشویقی متنوعی از جمله حمایت های پژوهشی از پایان‌نامه ‌های دانشجویی و طرح‌های تحقیقاتی درحوزه های علوم شناختی و انتشار مقالات علمی درنشریات معتبرعلمی را در نظر گرفته است.

 

مشاورستاد توسعه علوم شناختی تشویق و ترغیب دانشجویان و فارغ التحصیلان برای فعالیت در حوزه دانش علوم شناختی را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و گفت:علوم شناختی به عنوان یک دانش میان‌ رشته‌ ای و نوپا ، در ارتقای سطح کیفیت زندگی آحاد جامعه دارای اهمیت و نقش فراوانی است و می توان با انجام مطالعات پژوهشی گسترده در این حوزه ،راهکارهای مناسب و قابل اطمینانی برای درمان بسیاری از اختلالات شناختی ارایه کرد.

 

دکتر"جغتایی" با اشاره به ویژگی‌های خاص دانش علوم شناختی نظیر راهبردی بودن این رشته، توجه به تربیت و تامین نیروی انسانی مهار و متخصص درحوزه های علوم شناختی را مهم خواند و تصریح کرد: تولید و توسعه علوم پایه در زمینه مطالعات مغز و کارکردهای شناختی و نیز تقویت توانمندی‌ها برای تولید ابزارها و تجهیزات شناختی یک امر حیاتی برای مقابله با بسیاری از اختلالات شناختی است .

 

وی دراین نشست همچنین خواستار برگزاری کارگاه های آموزشی درحوزه های روانشناسی شناختی و نیز برپایی دوره های علمی برای توانمندسازی اساتید و محققان حوزه های دانش علوم شناختی در دانشگاه پیام نور شد و بر آمادگی ستاد توسعه علوم شناختی جهت همکاری های متقابل با این دانشگاه تاکید کرد.

 

دکتر"مجید صفاری نیا" مدیرکل امور دانشجویان دانشگاه پیام نور و رییس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران نیز در این دیدار که در محل ستاد توسعه علوم شناختی برگزار شد، با اشاره به فعالیت های آموزشی و علمی در این دانشگاه، اعلام کرد: درحال حاضر پنج انجمن علمی درحوزه های مرتبط با علوم شناختی در دانشگاه پیام نور درحال فعالیت است و تعدادی فصلنامه در ارتباط با علوم شناختی نیز در این مرکز منتشر می شود.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون 60 هزار دانشجو در رشته روانشناسی در دانشگاه پیام نور درحال تحصیل هستند، آمادگی این دانشگاه برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و همکاری گسترده با ستاد توسعه علوم شناختی را اعلام داشت.

 

رییس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران اضافه کرد: این انجمن همچنین آماده است تا درجریان برگزاری کنگره روانشناسی اجتماعی ، درامر برپایی یک نشست علمی – تخصصی درخصوص مطالعات شناخت اجتماعی با ستاد توسعه علوم شناختی همکاری کند.

نظر شما