مشاورعالی ستاد توسعه علوم شناختی درگردهمایی طراحان و سازندگان مراکز علم : ایجاد " پردیس مغز من" گامی برای افزایش آگاهی ها نسبت به ساختار و عملکرد مغز است

تاریخ : 1398/04/11

تعداد بازدید : 302

5 امتیاز از 6 رای

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در امور آموزش در اولین گردهمایی طراحان و سازندگان مراکزعلم در ایران در محل باغ کتاب تهران گفت: احداث "پردیس مغز من " تلاشی علمی به منظور افزایش آشنایی اقشار مردم بویژه دانش آموزان و دانشجویان با ساختار و عملکرد مغز است.

وی افزود: مطالعات در ارتباط با دانش و تحرکات سطحی و عمقی مغز  فرصتی است که اجازه می دهد جامعه درباره پیشرفت های انجام شده درباره تحقیقات مغزی همانند پیشرفت در تشخیص بیماری ها ، درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی،  اطلاعات و آگاهی بیشتری کسب کند.

 

دکتر جغتایی با بیان اینکه سالانه هزاران دانش آموزان  با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی با برگزاری نشست های علمی و آموزشی با ساختار , عملکرد و توانایی های مغز آشنا می شوند، یادآور شد: تلاش می شود در طول هفته آگاهی از مغز  که هر ساله در سطح کشور برگزار می شود،  برنامه های متنوعی برای آشنایی قشرهای مختلف دانش آموزی، دانشجویی و مردم در ارتباط با ساختار , عملکرد و توانایی های مغز در نقاط مختلف  به اجرای در می آید تا میزان آگاهی و شناخت نسبت به دانش در حوزه مغز و توانایی آن افزایش یابد و گام های موثری نیز برای توسعه و ترویج دانش علوم شناختی در سطح کشور برداشته شود. 

 

وی با بیان اینکه با حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی سرمایه گذاری و حمایت ها درحوزه دانش مغز و علوم شناختی با توجه به کارکرد های آن درکشورمان در حال افزایش است ، خاطر نشان کرد: امروزه دامنه علوم شناختی و تاثیر گذاری آن ابعاد وسیع تری پیدا کرده است و  تلاش می شود عامه مردم بتوانند از توانایی های مغزشان آگاهی پیدا کنند و به بهداشت و سلامت آن توجه بیشتری داشته باشند و با افزایش توانایی های مغز، با راه های پیشگیری از کاهش توان جسمی و ذهنی مغز نیز آشنا شوند.

 

نخستین "پردیس مغز من " به عنوان بزرگترین پردیس درخاورمیانه و مرکز علم تخصصی مغز همزمان با برگزاری هفته آگاهی از مغز در کشور اسفند ماه سال گذشته  با حضور دکتر"اسحاق جهانگیری " معاون اول رییس جمهوری در محل باغ کتاب تهران افتتاح شد.

 

در مراسم راه اندازی و افتتاح "پردیس مغز من " ، دکتر "سورنا ستاری " معاون علمی و فن آوری رییس جمهوری ، دکتر "منصور غلامی "وزیر علوم ،تحقیقات و فن آوری ، دکتر " سید کمال خرازی " مشاوری عالی معاون علمی رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی ، دکتر "مجید نیلی احمد آبادی " دبیر ستاد توسعه علوم شناختی ، دکتر "حریرچی " قائم مقام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و جمعی دیگر از مقام ها و شخصیت های علمی ، دانشگاهی و آموزشی کشورمان نیز شرکت داشتند.

 

" پردیس مغز من " از پنج بخش ساختار مغز، مغز های متفاوت، مغز سلولی ، مغز های آینده و بخش شناختی تشکیل شده و نوزده ابزار و تجهیزات مشتمل بر سنجش اعصاب ، شبیه سازی ام آر آی ، بازی های شناختی ، مغز شفاف ، سیستم بینایی ، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی برای افزایش آگاهی اقشار مختلف مردم بویژه کودکان، نوجوانان و جوانان نسبت به ذهن و مغزدراین مرکز نصب شده است. 

 

"پردیس مغز من " با حمایت و مشارکت معاونت علمی و فن آوری رییس جمهور، ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در محل باغ کتاب تهران احداث شده است.

 

در این گردهمایی علمی و تخصصی طراحان و سازندگان مراکز علم در ایران تجریبات ، توانمندی ها و دانش خود در ایجاد و ساخت این مراکز از جمله بومی سازی دستگاه ها ، مشارکت های بین المللی ، راه اندازی آزمایشگاه آموزشی سیار ، امکان سنجی ، طراحی و اجرای پارک های علمی را به اشتراک گذاشتند.

نظر شما