آزمایشگاه تحقیقاتی" بررسی عملکردی ژنهای مرتبط با ناتوانی ذهنی" با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایجاد و راه اندازی شد

تاریخ : 1398/05/02

تعداد بازدید : 439

5 امتیاز از 4 رای

به منظور بررسی عملکردی ژنهای موثر در بروز ناتوانی ذهنی ، با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی یک آزمایشگاه مطالعاتی و پژوهشی در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی ایجاد و راه اندازی شد.

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل پیدایش ناتوانی ذهنی ، اختلالات و نارساییهای ژنتیکی است، گفت: بیشتر موارد ناتوانی های ذهنی منشاء ژنتیکی و تک ژنی دارند و اختلال در ژنهای مرتبط با سیستم عصبی سبب ناتوانی ذهنی می‌ شوند.

 

وی افزود: شناسایی ژنهای مرتبط با ناتوانی ذهنی و به خصوص "ناتوانی ذهنی اتوزومال مغلوب " که به دلیل ازدواجهای خویشاوندی در ایران شایع تر است، اهمیت فراوانی دارد و مطالعات متعددی در این زمینه از 15 سال پیش در مرکز تحقیقات ژنتیک آغاز شده است.

 

این مقام علمی اضافه کرد : در همین راستا و با هدف بررسی عملکردی ژنهای جدیدی که در ارتباط  با ناتوانی ذهنی توسط این مرکز شناسایی شده اند، یک آزمایشگاه تحقیقاتی در مرکز تحقیقات ژنتیک و با اجرای طرحی پژوهشی تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی و توسط تیمی سه نفره از پژوهشگران مرکز تحقیقات ژنتیک ایجاد و راه اندازی شد.

 

وی افزود: تلاش است درجریان فعالیت های پژوهشی در این آزمایشگاه، مدل حیوانی ژنهای مرتبط با ناتوانی ذهنی در "دروزوفیلا ملانوگاستر" (مگس سرکه، مگس میوه) که گونه‌ ای "مگس " از راسته "دو بالان " است و در حدود 75 درصد تشابه ژنی با انسان دارد با هدف شناسایی ژنهای قطعی مرتبط با فعالیت های مغزی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. 

 

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه در این طرح مطالعاتی و پژوهشی ، بررسی ساختاری و عملکردی مشابه ژنهای انسانی مرتبط با ناتوانی ذهنی در  مدل " مگس سرکه" انجام می پذیرد، گفت: در این تحقیقات به دنبال کاهش بیان ژنهای مذکور،  مغز " مگس سرکه "  از نظر ساختاری و نیز رفتار بویایی آن مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد.

 

دکتر " حسین نجم آبادی " خاطر نشان کرد: با انجام این طرح تحقیقاتی با عنوان مطالعات عملکردی جهت تعیین ژنهای اصلی ایجاد کننده ناتوانی ذهنی  اتوزومال مغلوب، امید است ژنهای اصلی وابسته به فعالیت های مغزی و مسیرهای مرتبط با آنها که در عملکرد نورونهای مغزی و بروز اختلالات شناختی موثر هستند، شناسایی شوند.

 

وی با تاکید بر اهمیت انجام این طرح پژوهشی ، گفت: درنظر است آزمایشگاه تحقیقاتی " مگس سرکه "  برای فعالیت های گسترده تر پژوهشی توسعه یابد.

نظر شما