چالش نوآوری با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی : طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز

تاریخ : 1398/06/03

تعداد بازدید : 1802

4.2 امتیاز از 14 رای

با هدف توسعه پژوهش بر روی مرزهای دانش و فناوری و زمینه سازی برای استفاده از ظرفیت های مهندسی داخل کشور و به منظور ایجاد رقابت جهت ساخت ابزارهای نوین در حوزه دانش علوم شناختی ، چالش طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیر تهاجمی نواحی عمیق مغز با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی آغاز شد.

مطالعات انجام شده در سال های اخیر، تحریک سلول های عصبی مغز با روش های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری، و فراصوتی را به عنوان راه حل هایی با ارزش برای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و سایر موارد مشابه پیشنهاد کرده است.

 

با توجه به میزان شیوع این اختلالات در کشور، فعالیت در حوزه ساخت ابزارهای تحریک غیرتهاجمی مغز، می تواند اقدامی نوید بخش برای افزایش کیفیت زندگی بیماران باشد. بعلاوه استفاده از این روش ها، در کاربرد های تحقیقاتی، مانند مطالعه عملکرد مغز نیز بسیار ارزشمند است.

 

با توجه به هزینه مناسب، امکان دسترسی به ایمنی قابل قبول این روش ها، و از همه مهمتر امکان پیاده سازی مدارهای مرتبط با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های فنی و مهندسی داخل کشور، می توان به ساخت دستگاه هایی برای تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز مبادرت ورزید.

 

این چالش رقابتی برای ارائه روشی کارآمد به منظور تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغزی است. اهمیت این چالش در یافتن جایگزینی برای روش Deep Brain Stimulation (DBS) که مبتنی بر کاشت پروب درون مغز طی یک عمل جراحی است که ضمن حذف خطرات ناشی از فرایند جراحی و کاهش صدمات و عوارض جانبی، بتوان نواحی مورد نظر را به صورت غیرتهاجمی تحریک کرد.

 

با وجود این که روش اصلی مورد نظر تحریک در این چالش، مدالیته الکتریکی می باشد، لیکن انتخاب مکانیزم تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز در این چالش آزاد بوده و می تواند به صورت مدالیته های الکترومغناطیسی، فراصوت و یا هر مدالیته دیگر نیز باشد و شرکت‌های دانش بنیان، اساتید و پژوهشگران دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، مخترعان و گروههای دانشجویی می‌توانند در این چالش شرکت کنند.

 

شرکت‌کنندگان باید حداکثر تا 15 مهر 98، پروپوزالی از طرح خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه http://cogchallenge.ir  به صورت آنلاین ثبت نمایند.

در پایان این زمان ، طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی و داوری تخصصی شده و طرح های منتخب آماده ورود به مراحل بعد خواهند شد، بطوری که در مرحله اول، پیشنهاد دهندگان پروپوزال های برگزیده شده توسط کمیته داوران، 3 ماه فرصت خواهند داشت (حداکثر تا تاریخ 15 دی 98) مستندات و شبیه سازی رایانه ای ایده خود را مطابق با قواعد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی آماده و جهت ارزیابی ارائه نمایند.

 

در انتهای این مرحله و پس از داوری تخصصی، به 5 تیم برتر در مدالیته الکتریکی که با شایستگی بیشتر از سایر طرح ها نتایج خود به همراه پیشنهاد پیاده سازی فیزیکی طرح مدنظر را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، مجوز ورود به مرحله دوم داده خواهد شد تا با استفاده از حمایت مالی ستاد برای پیاده سازی عملی ایده خود و دریافت جایزه نقدی ویژه به رقابت بپردازند.

 

همچنین به 3 تیم برتر در سایر مدالیته ها ( الکترومغناطیسی، فراصوت، نوری، یا ...) که با شایستگی بیشتر از سایر طرح ها نتایج شبیه سازی رایانه ای خود در مرحله اول را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، جایزه نقدی اعطاء خواهد شد. 

 

مرحله دوم به ساخت دستگاه در مدالیته الکتریکی و آزمایش آن اختصاص دارد. برگزیدگان داوری تخصصی مرحله اول، 4 ماه فرصت خواهند داشت (حداکثر تا تاریخ 15 اردیبهشت 99) تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک "نمونه آزمایشگاهی" برای پیاده سازی ایده پیشنهادی خود ارائه نمایند. 

 

اطلاعات تکمیلی در سامانه http://cogchallenge.ir  قرار گرفته است و علاقه مندان می‌توانند در صورت داشتن هرگونه پرسش از طریق ایمیل challenge@cogc.ir  در ارتباط باشند.

نظر شما