نتایج یک طرح مطالعاتی و پژوهشی تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی/ استفاده مفرط کودکان از وسایل دیجیتال باعث انحراف روند رشد مغز درحال تحول می شود

تاریخ : 1398/06/27

تعداد بازدید : 590

5 امتیاز از 4 رای

نتایج یک طرح مطالعاتی و پژوهشی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی نشان می دهد که استفاده مفرط کودکان و خردسالان از وسایل و تجهیزات دیجیتالی، باعث انحراف روند رشد مغز در حال تحول می شود.

دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی در جریان دفاع از رساله دوره دکتری خود تحت عنوان: "بررسی تغییرات رفتار شناختی و الکتروفیزیولوژی همبسته با مداخله جیره عاطفی در خردسالان با علائم اُتیسم"،  با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید در محل دانشکده روانشناسی این دانشگاه گفت : امروزه به دلیل تغییرات در سبک زندگی ، میزان استفاده کودکان از وسایل دیجیتالی افزایش یافته است.

 

به گفته این دانشجو ، مطالعات علمی نشان می دهد که بهره گیری مفرط این ابزارها توسط کودکان نه تنها باعث تاخیرهایی در رشد مهارتهای اجتماعی، تاخیر زبان،  کم تحرکی، حرکات تکراری و مشکلات توجه می شود،بلکه می­تواند باعث شروع یا تشدید علائم اختلالات رشدی مانند اختلال اتیسم شود.

 

 وی  افزود :اگرچه کودکان و خردسالان در استفاده از وسایل دیجیتال می توانند توانایی های شناختی بیشتری بدست آورند ولی مطالعات علمی نشان می دهد که این کودکان قدرت تعمیم این توانایی ها و یافته ها  به زندگی روزمره خود را ندارند، لذا بیشتر تحت تاثیر اثرات مخرب آن قرار می­گیرند.

 

دانشجو در دفاع از عنوان رساله خود یاداور شد: مواجه افراطی با وسایل دیجیتال سبب شکل گیری مدارهای غیر ارتباطی مغز و پردازش غیر اجتماعی و در نتیجه اختلالات عصبی-رشدی می­شود.

 

براساس تحقیق و مطالعه این دانشجو دوره دکتری ، برقراری ارتباط و تعامل بیشتر میان والدین و کودکان ،مداخلات  مدرسه محور، خانواده محور و مداخلات رفتاری به  کاهش گرایش معنادار وابستگی به وسایل دیجیتالی منجر می شود و فضای لازم برای برقراری ارتباط موثر و فرصت های لازم و مهارت ها در امر یادگیری و روابط اجتماعی را برای آنان مهیا می سازد.

 

به اعتقاد "سعید صادقی " در این مطالعه پژوهشی در میان این راهکارهای ارایه شده، مداخلات خانواده –محور به مراتب به سایر روش­ها برتری دارد ، چون والدین با استمرار بهتری می­توانند اقدامات آموزشی و توانبخشی را در کودکان خردسال به اجرا بگذارند.

نظر شما