معرفی طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی درحوزه تشخیص اختلالات بیش فعالی درکانال آپارات

تاریخ : 1398/06/30

تعداد بازدید : 434

5 امتیاز از 5 رای

با هدف گسترش دانش علوم شناختی در سطح کشور و ایجاد علاقمندی به ابعاد مختلف این دانش، ویدئو کلیپی دیگر که به معرفی طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی درحوزه مشکلات شناختی کودکان مبتلا به بیش فعالی/ نقص توجه می ¬باشد، درکانال آپارات ستاد انتشار یافت.

اختلال بیش فعال/ نقص توجه، یک اختلال بسیار شایع رشدی و دارای سه زیرگروه نقص توجه، بیش فعالی-تکانشگری و ترکیبی می باشد و میزان شیوع آن در دنیا 5 درصد و در ایران 8 درصد است.

 

این اختلال خود را به اشکال مشکلات توجه، بیش فعالی و ضعف در عملکرد تحصیلی در دوران کودکی نشان می دهد و در دوره بزرگسالی به شکل مشکلات در روابط بین فردی، گرایش به سوء مصرف مواد، پرخوری عصبی و رفتارهای تکانشی ظاهر می شود.

 

به طور کلی روش دقیق تشخیصی برای این اختلال و زیر گروه های آن وجود ندارد، اما می توان از منابع و روش های مختلف جهت ارزیابی و تشخیص این اختلال استفاده کرد و از طرفی تفکیک زیر گروه های این اختلال برای ارائه روش های درمانی لازم و مفید یک ضرورت است.

 

محققان و مهندسان پژوهشکده علوم شناختی و مغز در دانشگاه شهید بهشتی در تلاش هستند تا با استفاده از مدل افزایشی، نشانه های رفتاری، و نشانه های شناختی امکان تفکیک این اختلال از کودکان سالم و همچنین تفکیک زیرگروه های آن با دقت بیشتری انجام دهند.

 

 علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس (https://www.aparat.com) مراجعه نمایند.

نظر شما