کتاب "رویکرد شناختی درتحلیل اقتصاد اسلامی" با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی چاپ و منتشر شد

تاریخ : 1398/07/06

تعداد بازدید : 391

5 امتیاز از 3 رای

کتاب "رویکرد شناختی در تحلیل اقتصاد اسلامی" با بررسی عقلانیت در اقتصاد اسلامی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در شش فصل چاپ و انتشار یافت.

رویکرد شناختی به اقتصاد ، حاصل تعامل دو گستره از علوم بشری یعنی علوم شناختی و اقتصاد می باشد و اقتصاد اسلامی علمی است که درصدد تبیین رفتارهای واقعی انسان با تکیه بر آموزه‌های اسلامی می‌باشد. حال اگر چنین تبیینی را بر محوریت شناخت انجام شود، در واقع اقتصاد اسلامی با رویکرد شناختی معرفی می شود.

 

نویسنده در بخشی از بیان دیدگاه و ارزیابی خود در این کتاب با اشاره به اینکه رویکردشناختی متکی بر علوم شناختی است و این دانش حاصل ترکیب چند شاخه از علم از جمله فلسفه ذهن و روان شناسی می باشد، نوشت:  بخش مهمی از مطالعات رویکرد شناختی به اقتصاد، درباره عقلانیت اختصاص دارد ، بنابراین یک راه برای معرفی اقتصاد اسلامی با رویکردشناختی این است که بحث عقلانیت در اقتصاد اسلامی با دقت بیش تری مطرح شود.

 

در این کتاب با طرح دو پرسش اصلی بررسی اقتصاد اسلامی با رویکردشناختی از چه مزیت‌ هایی برخوردار است و مطالعه اقتصاد‌ اسلامی با رویکرد شناختی، چه نتایجی برای رویکردشناختی به اقتصاد به ارمغان می‌آورد به معرفی اقتصاد اسلامی با رویکرد شناختی  و عقلانیت در اقتصاد اسلامی پرداخته شده است. 

 

"معرفی رویکرد شناختی به اقتصاد"، "تحلیل عقلانیت و تصمیم‌گیری در اقتصاد اسلامی"، "جایگاه لذت و سعادت در مطالعه اقتصاد اسلامی با رویکرد شناختی"، "جایگاه اطلاعات و شفافیت در مطالعه اقتصاد اسلامی با رویکرد شناختی" و "دستاورد‌ها " در فصل های این کتاب مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

 

کتاب رویکرد شناختی درتحلیل اقتصاد اسلامی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی به قلم"علی اصغر هادوی فر" و توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی چاپ و انتشار یافت.

نظر شما