عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی : با تلاش محققان و دانشمندان دستآوردهای مهمی در امر بومی سازی تجهیزات و ابزارها شناختی درکشور حاصل شده است

تاریخ : 1398/07/15

تعداد بازدید : 608

4.5 امتیاز از 8 رای

مسوول گروه پژوهش ، فن آوری و زیرساخت ستاد توسعه علوم شناختی در اولین نشست ملی رستاخیزعلمی با محوریت علم و فن آوری در گام دوم انقلاب ویژه دانشجویان مقطع دکتری اعلام کرد : با تلاش محققان ، دانشمندان و پژوهشگران و با حمایت های گسترده این ستاد ، دستآوردهای مهمی در امر طراحی ، تولید و بومی سازی تجهیزات و ابزارها شناختی درکشور حاصل شده است.

نشست ملی رستاخیز علمی در محور‌های هوافضا، انرژی هسته ای، فن آوری نانو، سلول‌های بنیادی، فن آوری فضایی، علوم شناختی و شرکت‌های دانش بنیان جهت تحقق مطالبات بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه‌های علم و فن آوری برگزار شد.

 

وی  با اشاره به اینکه دستیابی به تکنولوژی های پیشرفته و تبدیل علم به ثروت و خدمات یک نیاز ضروری درجامعه محسوب می شود، گفت: تعامل بین رشته ای ،  ابزارسازی و ایجاد فن آوری در حوزه ­های علوم شناختی را ممکن ساخته و ستاد توسعه علوم شناختی در این زمینه حمایت از شکل­گیری گروه های "پیشران" را به منظور بهره ­برداری از ظرفیت و پتانسیل ­های موجود درکشور در اهداف و برنامه های خود قرار داده  و در این راستا گروه های متعددی از جمله در حوزه های نورواپتیک، اختلالات عصب-تحولی و تحریک عمقی مغز شکل گرفته است.  است.

 

وی  با بیان اینکه در راستای رهنمود های مقام معظم رهبری و در گام دوم انقلاب ، تلاش ها در امر بومی سازی تجهیزات و سیستم های مورد نیاز مراکز پژوهشی و تخصصی و درمانی با حمایت های گسترده این ستاد همچنان ادامه دارد، یادآور شد: بواسطه تشکیل تیم های مشترک تحقیقاتی بسیاری از تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز بخش های دانش علوم شناختی از جمله دستگاه ثبت نوارهای مغزی ، تحریک الکتریکی مغز ، تصویربرداری از مغز در داخل کشور طراحی ، تولید و در مراکز علمی و درمانی مورد استفاده قرار دارد.

 

دکتر"عزیزی" وجود ظرفیت ها، پتانسیل و نیروی انسانی در حوزه های مختلف علمی و تخصصی را یک موهبت در سطح کشور یاد کرد و گفت: ارتقای کمی و کیفی سطوح مختلف دانش بویژه در حوزه های علوم شناختی نیازمند سرمایه گذاری مناسب و گسترده است و این انجام این مهم ضمن ایجاد فرصت های شغلی به پیشبرد اهداف و برنامه ها علمی و پژوهشی کمک موثری می کند.

 

مسوول گروه پژوهش ، فن آوری و زیرساخت ستاد توسعه علوم شناختی در بخشی دیگر از سخنانش در این نشست، ارتقای سطح کیفی در امر آموزش در فضاهای آموزشی را ضرروی دانست و گفت: ارتقای سرمایه و قابلیت های شناختی در جامعه یک نیاز ضرروی است و این امر می بایست  از سنین کودکی آغاز شود.

 

وی همچنین گفت: حوزه های علوم شناختی، دانشی میان رشته ای، نوپا و معطوف به آینده است که در آن مغز و فرآیندها و کارکردهای شناختی مورد مطالعه روش مند و منظم قرار می گیرد و ستاد توسعه علوم شناختی به عنوان نهادی علمی و حمایتی، فعالیت های ترویجی و اثر بخش را در دستورکار اقدامات خود قرار داده است تا دستآوردهای مهمی در حوزه علوم و فن آوری های شناختی برای ارایه خلاقیت ها، ابداعات و راهکارهای مناسب برای ارتقا و بازتوانی شناختی و پیشگیری از بیماری ها نصیب کشور شود.

 

عضو ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های سناختی ، سرمایه گذاری وسیع برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و جذب فارغ التحصیلان مجرب و نخبه مراکز علمی داخل و خارج از کشور به منظور رفع نیازهای داخلی و کاهش وابستگی ها و حضور در عرصه های منطقه ای و بین المللی به عنوان یک اولویت و سیاستی پایدار در دستور کار و اهداف راهبردی این ستاد قرار دارد. 

 

وی اضافه کرد: در نتیجه تلاش ها و اقدامات حمایتی ستاد توسعه علوم شناختی، علاوه برجلب همکاری و مشارکت دهها تن از متخصصان، اساتید و پژوهشگران داخل کشور در اجرای طرح های تحقیقاتی و تخصصی، تعداد زیادی از فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه های معتبر بین المللی برای فعالیت های پژوهشی و تخصصی به داخل کشور مهاجرت و در مراکز علمی و تخصصی مشغول فعالیت هستند.

 

دکتر عزیزی همچنین گفت: افزایش امید به فعالیت در بخش های علمی و تخصصی و نیز ایجاد شرکت های دانش بنیان از دیگر دستآوردهای امیدبخش در حوزه علم و دانش در کشور بحساب می آید.

نظر شما