استاد روانشناسی شناختی دانشگاه فردوسی مشهد: پیش نیاز مقابله با بیماری کرونا مواجهه منطقی با آن و شناخت راهکارهای پیشگیری است

تاریخ : 1398/12/13

تعداد بازدید : 571

5 امتیاز از 4 رای

دکتر "جواد صالحی فدردی " استاد روانشناسی شناختی دانشگاه فردوسی مشهد معتقد است: پیش نیاز مقابله با بیماری کرونا نیز مانند هربیماری دیگری مواجهه درست و منطقی با آن و شناخت راهکارهای پیشگیری و البته درمان این بیماری است.

به اعتقاد وی ، در مواجهه با هر پدیده ای که می تواند رنگ و بوی تهدید برای جامعه به خود بگیرد، اولین واکنش ذهن انسان به این دست بحران ها انکار واقعیت است، بطوری که ذهن انسان به شکل ناخوآگاه تلاش می کند تا در موقعیت های خطرناک و یا دردآور ارزیابی کاهشی نسبت به آن داشته باشد.

 

به باور این استاد دانشگاه ، درواقع این مکانیسم اشتباه دفاعی، ناگریز ما را از مقابله صحیح با هر بحرانی بازمی دارد و باعث می شود تا فرصت طلایی برای جلوگیری از گسترش عواقب پدیده های دردناک اجتماعی را از دست بدهیم که این موضوع در ادامه بحران باعث تشدید آثار سوء آن می شود.

 

استاد روانشناسی شناختی  دانشگاه فردوسی مشهد بر این باور است ، راهکار مناسب بعد از سپری کردن مرحله پیش بحران می تواند رصد رسانه های مورد اعتماد و راهکارهای علمی و عملی آنها باشد.

 

به نظر دکتر "فدردی "  در پدیده کرونا نیز با توجه به ناشناخته بودن این بیماری بهترین گزینه برای پیشگیری از مبتلا شدن به این ویروس مطالعه راهکارها و اطلاعیه های وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،نهادهای ذیربط  آن ،پزشکان متخصص و اپیدمیلوژیستها می باشد.

 

نظر شما