معاون علمی و فناوری رییس جمهوری : فعالیت ها و اقدامات درحوزه علوم و فن آوری‌های شناختی درسال های اخیر درکشور بسیار چشمگیر است

تاریخ : 1398/12/14

تعداد بازدید : 344

5 امتیاز از 10 رای

دکتر" سورنا ستاری " معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درمراسم افتتاح نخستین شتابدهنده شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در تهران گفت: فعالیت ها و اقدامات درحوزه علوم و فناوری‌های شناختی درسال‌های اخیر در سطح کشور بسیار چشمگیر و فوق العاده است.

دکتر ستاری با اعلام اینکه علوم و فن آوری‌های شناختی کیفیت سلامت جامعه را تحول می‎بخشد، افزود: وجود بیماری‌هایی مانند افسردگی، آلزایمر و بیماری‌های شناختی نشان می‌دهد که مغز نیز همچون سایر اعضای بدن نیاز به توانبخشی دارد و با توسعه روش‌های جدید و ایده ‌ها می‌توان در مسیر درمان گام برداشت وخوشبختانه بسیاری از این ایده‌ها در کشور درحال اجرا است. 

 

وی گفت: کلینیک مغز و شناخت نمونه‌ای از یک مرکز است که روش‌های جدید تشخیص و درمان برای بیماران و افراد عادی در آن ارائه می‌شود.

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ایجاد تحول درحوزه علوم شناختی را جدی دانست و گفت: مراکز دانشگاهی و ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی برای پیشرفت این حوزه اقدامات جدی انجام می‌دهند که راه اندازی این شتابدهنده نیز در همین راستا است.

 

از سوی دیگر دکتر "سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی نیز در گفت و گویی خاطر نشان کرد: ایجاد بازار کار و تولید محصولات مفید برای جامعه از جمله اقدامات و فعالیت های است که با راه اندازی این شتابدهنده دنبال می‌شود .

 

وی گفت: یکی دیگر از اهداف راه اندازی شتابدهنده شناختی هدایت فارغ التحصیلان و تبدیل رساله و پایان نامه های تحصیلی آنان به سمت فن آوری است تا ایده های آنان به فن آوری تبدیل شود.

 

با افتتاح این شتابدهنده و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی گامی در جهت شکوفایی و رونق زیست بوم فن آوری و نوآوری حوزه علوم و فن آوری‌های شناختی برداشته شد.

 

همزمان با افتتاح شتابدهنده شناختی ، شش  تیم برگزیده چالش "سرمایه شناختی و طراحی بازی " در محل آن در کلینیک مغز و شناخت استقرار یافتند تا محصولات خود را با سرعتی بیشتر آماده ورود به بازار کنند. 

 

براساس این گزارش ، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم همچنین از بخش های مختلف کلینیک مغز و شناخت بازدید کرد. این مرکز سال ۹۵ با هدف توسعه فعالیت های مغز و شناخت راه اندازی شد. مغز و اعصاب، روانپزشکی کودکان و بزرگسال، چکاپ حافظه، ارزیابی سلامت سالمندان، روان درمانی و مشاوره، گفتار درمانی، کاردرمانی و فیزیوتراپی برخی از بخش‌های این مرکز است.

 

نظر شما