گام موثر ستاد توسعه علوم شناختی برای توسعه فن آوری ها و ابزارهای نوین جهت ارتباط دو سویه با مغز با هدف درمانی

تاریخ : 1398/12/28

تعداد بازدید : 444

5 امتیاز از 9 رای

فن آوری های خواندن و نوشتن در مغز، پایه و اساس روش های درمانی نوین برای مشکلات شناختی و مغز و همچنین ابزار اصلی واسط های مغز-ماشین می باشند.

این ابزارها عموماً متکی بر ابزارهای الکترونیکی، مغناطیسی، نوری و فراصوت است. به علاوه، به همراه توسعه فهم کارکرد مغز، نیاز به ابزارهای نوین برای مطالعه مغز گسترش می­یابد.

 

  ستاد علوم شناختی از سال 1395 تاکنون به صورت مستمر به توسعه مجموعه­ای از ابزارهای مطالعه مغز پرداخته و از یک سال اخیر مرحله گسترش کاربرد آن­ها را در مراکز علمی هدف قرار گرفته است.

 

در این راستا، ستاد از ابتدای سال 1398 نسبت به ایجاد کارگروه توسعه فن آوری­ها و ابزارهای نوین برای ارتباط دو سویه با مغز با هدف درمانی اقدام کرده است.

 

از مهم­ترین وظایف این کارگروه که متشکل از متخصصانی از دانشگاه، صنعت، کارآفرینان، و بازیگران و قانونگذاران ملی است ، "ارزیابی وضع موجود کشور از منظر منابع، ظرفیت­ ها، توانمندی­ ها و نیازهای ملی" ، "پایش آینده علم و فن آوری در حوزه ارتباط دوسویه با مغز"، "هدف گذاری علم و فن آوری حوزه در سطح ملی و راهبرد نیل به آن (توسعه داخلی، کسب علم و فناوری، توسعه یا همکاری بین المللی)، "نهاد سازی و طراحی بسته­ های حمایتی جهت تحقق راهبرد" می باشد.

 

این وظایف از طریق "توسعه کسب و کار دانش بنیان برای ارائه خدمت به مردم، صادرات و صنایع"، "توسعه زیرساخت ها و مکانیزم ­های موجود در کشور و استفاده بهینه از آن­ها"  و "توسعه علمی و نیروی انسانی مورد نیاز"  در حال پیگیری است.

 

با اقدامات کارگروه توسعه فن آوری­ ها و ابزارهای نوین برای ارتباط دو سویه با مغز، طراحی و تولید بیست نوع  محصول در حوزه علوم شناختی در سطح مراکز علمی و تخصصی آغاز شد بطوری که برخی از این ابزارها و تجهیزات مورد نیاز کشور طراحی و ساخته شد و شماری دیگر با پیشرفت قابل توجه در حال تولید است.

 

 توسعه ابزارهای خواندن و نوشتن در مغز، سیستم های تحلیل تصاویر و سیگنال­ های مغزی،سیستم های مدل­سازی شناختی ، سیستم رهگیر چشمی رومیزی ، سیستم رهگیر چشمی پرتابل ،دستگاه ثبت الکتروفیزیولوژی ، تولید سخت افزار EEG و نرم افزار تحلیل سیگنال، تولید سخت افزار fNIRS و طراحی نرم افزار تحلیل سیگنال از جمله این تجهیزات بشمار می آیند.

 

در همین راستا ، تولید الکترودهای ثبت سیگنال، تولید سخت افزار تحریک الکتریکی و طراحی نرم افزار کنترل پارامترها، تولید سخت افزار تحریک فراصوت و طراحی نرم افزار کنترل پارامترها، تولید سخت افزار تحریک مغناطیسی، طراحی و ساخت دستگاه­ های مرتبط با علوم رفتاری مبتنی بر مطالعه حیوانی، طراحی نرم افزار واسط­ه ای مغز-ماشین، طراحی نرم افزاری بازی­ های شناختی و طراحی سخت افزاری ابزارهای نوری و نرم افزارهای تحلیل گر با پیشرفت قابل توجهی در حال ساخت و تولید قرار دارد.

نظر شما