حمایت ستاد توسعه علوم شناختی ازطراحی و تولید ابزارهای مطالعه مغز و بهره گیری از این تجهیزات در مراکز علمی کشور

تاریخ : 1399/01/05

تعداد بازدید : 400

5 امتیاز از 9 رای

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی همواره تلاش می کند تا با تمرکز بر توسعه فن آوری های خواندن و نوشتن در مغز، تجهیز آزمایشگاه ها و آماده سازی ابزارها و زیرساخت های مورد نیاز حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی را در دستور کار خود قرار دهد.

حمایت از تولید تجهیزات داخلی و محصولات شرکت­ های دانش بنیان در حوزه علوم شناختی در اولویت فعالیت های ستاد توسعه علوم شناختی قرار دارد و با توجه به سیاست­ های کلی این ستاد، بازدیدها، تعاملات و جلسات متعددی با شرکت ­های مختلف برگزار می­شود تا بدین وسیله علاوه بر شناسایی پتانسیل شرکت­ های موجود، نیاز محققان داخل کشور به برخی از تجهیزات حوزه علوم شناختی مرتفع شود.

 

ستاد توسعه علوم شناختی در این رهگذر تلاش می­کند از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات درحوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد و از طرف دیگر دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی توسعه و گسترش یابد.

 

با حمایت­ های ستاد در سال­های گذشته و با تعاملی که با بیش از 20 شرکت فعال در حوزه علوم شناختی انجام شده است، تاکنون حدود 10 مرکز درمانی و دانشگاهی به دستگاه­ ها و تجهیزات پیشرفته ساخت داخل از جمله سیستم ثبت فعالیت­ های الکتریکی مغز (الکتروانسفالوگرام) 64 کاناله، سیستم رهگیر چشمی، دستگاه طیف ‌نگاری کارکردی فروسرخ نزدیک، و سیستم تحریک الکتریکی فراجمجمه ­ای مجهز شدند .

 

ستاد همچنین در طی سال­های اخیر به صورت غیرمستقیم از شرکت­ های مختلف جهت حضور در نمایشگاه­ های جهانی ، کنگره­ ها و رویدادهای علمی کشور حمایت کرده است که امید است با انجام فعالیت ­های مستمر و  افزایش کمی و کیفی قراردادهای منعقد شده برای ساخت تجهیزات حوزه علوم شناختی ، گام های اساسی در جهت تامین  امنیت ملی کشورمان با استفاده از علوم و فن آوری‌های شناختی در عرصه ‌های ملی و بین‌المللی برداشته شود و بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح ­های تحقیقاتی و علمی در داخل کشور با هدف کاهش وابستگی­ ها و صرفه ­جویی­های ارزی در این زمینه تامین گردد.

 

همچنین در راستای تکمیل فرایند حمایت از محصولات ساخت داخل و استفاده صحیح از آن­ها، یکی از مسائلی که ستاد به آن اهمیت فراوان می­دهد، برگزاری کارگاه ­های دوره ­ای با محوریت آموزش استفاده از دستگاه­ ها و تجهیزات اهدا شده به کمک اساتید مجرب حوزه­ های مرتبط می­باشد. بطوری که در اردیبهشت و دی ماه 98، دو کارگاه تخصصی مجموعاً به میزان 6 روز برای محققان از دانشگاه ­های شهید بهشتی، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، خوارزمی، پژوهشکده علوم شناختی، و هنر اسلامی تبریز جهت استفاده از دستگاه ­های EEG اهدا شده برگزار شد که این امر در سال 99 به صورت کامل­تری ادامه می یابد.

 

لازم به ذکر است که علاوه بر حمایت­ های ستاد از شرکت­ های نوپا و دانش بنیان در حوه علوم شناختی، همواره یکی از دغدغه ­های جدی ستاد، خروجی-محور بودن طرح­های پژوهشی مصوب این ستاد است.

 

در میان این طرح ها ، "توسعه کاربرد ابزارهای اپتوژنیک در علوم شناختی " یکی از طرح­های پژوهشی مصوب ستاد است که با اجرای آن گروه "نورواپتیک " توسعه ابزارهای مطالعه در حوزه علوم اعصاب شناختی تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرد.

 

این گروه، متشکل از اساتید حاذق در حوزه علوم اعصاب شناختی و حوزه لیزر و پلاسما است که فعالیت­ های پژوهشی خود را در دانشگاه شهید بهشتی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز نموده است.

 

با توجه به تلاش­ های ارزنده این گروه تحقیقاتی در طی 3 سال اخیر، هم­­اکنون محققان حوزه علوم اعصاب شناختی کشور می­توانند از خدمات آزمایشگاهی تخصصی این گروه تحقیقاتی در موارد تصویربرداری نوری از مغز با روش سیگنال ذاتی (Intrinsic Optical Signal Imaging) تصویربرداری نوری از مغز به روش استفاده از رنگدانه های حساس به ولتاژ (Voltage-Sensitive Dye Imaging) تصویربرداری نوری به روش اسپکل لیزری (Laser Speckle Contrast Imaging) ، ارائه خدمات محدودی با میکروسکوپ لیزری کانفوکال و میکروسکوپ نوری با تابش طرح دار (SIM) استفاده نمایند.

 

بهره­ برداری از تجهیزات و خدمات فوق بخشی از بروندادهای گروه پیشران نورواپتیک است که انتظار می­رود با تکمیل طرح­ های در حال اجرای زیرمجموعه این گروه، در سال 1399، بهره ­برداری کامل­تری از خدمات و تجهیزات پیش بینی شده صورت گیرد.

نظر شما