کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی: طرح های پژوهشی حوزه علوم شناختی برپایه نیاز جامعه به اجرا درمی آید

تاریخ : 1399/02/17

تعداد بازدید : 679

5 امتیاز از 6 رای

تولید علم در مرزهای دانش، تربیت نیروی انسانی مجرب و متخصص، دستیابی به فن آوری ها و خدمات شناختی مورد نیاز جامعه در صدر اولویت اجرای طرح های پژوهشی درحوزه علوم شناختی قرار دارد.

دکتر"حسین عزیزی" کارشناس ارشد گروه پژوهش، فن آوری و زیرساخت ستاد توسعه علوم شناختی با بیان اینکه فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در حوزه علوم شناختی نیازمحور برنامه ریزی می شود، گفت: دستیابی به خدمات و فن آوری های شناختی از اهداف اصلی حمایت از طرح های پژوهشی درحوزه علوم شناختی است.

 

وی با اشاره به تلاش های انجام شده برای ایجاد زیر ساخت و تامین ابزارها و تجهیزات لازم جهت اجرای طرح های پژوهشی در حوزه علوم شناختی، خاطر نشان کرد: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز یکی از مراکز مهم و معتبر برای اجرای فعالیت های پژوهشی و تخصصی در حوزه شناختی در کشور محسوب می شود. این زیرساخت با ارزش با تلاش و پیگیری های ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

این کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی افزود: با حمایت این ستاد و در قالب فراخوان طرح های پژوهشی بیش از یکصد و چهل آزمایشگاه در مراکز علمی، آموزشی و تخصصی برای فعالیت های تحقیقاتی اساتید و محققان حوزه علوم شناختی ایجاد و راه اندازی شده است.

 

وی تصریح کرد: در نتیجه دوازده دور فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در حوزه علوم شناختی، از میان بیش از یکهزار طرح های پیشنهادی ارایه شده از سوی محققان و پژوهشگران، بیش از 240 طرح در بخش ها و زمینه های مختلف شناختی مورد بررسی ، داوری و تصویب قرار گرفت که از این تعداد تا کنون افزون بر 90 طرح با موفقیت به پایان رسیده است.

 

وی افزود: در فراخوان طرح های پژوهشی، طرح هایی در حوزه های روانشناسی شناختی، بازتوانی شناختی، علوم اعصاب شناختی، فن آوری شناختی، آموزش و پرورش شناختی، زبانشناسی شناختی و نیز مدل سازی شناختی توسط محققان و اساتید جهت بررسی و بهره مندی از چترهای حمایتی به ستاد علوم شناختی ارسال شد.

 

کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی یادآور شد: ستاد توسعه علوم شناختی تلاش می کند با حمایت از طرح های پژوهشی زمینه ترویج دانش علوم شناختی هرچه بیشتر فراهم و انگیزه فعالیت های علمی و تحقیقاتی در حوزه های شناختی‌ گسترش یابد و از سوی دیگر با حمایت از طرح های پژوهشی، فرصت ها و بسترهای لازم  برای رفع نیازهای شناختی در کشور مهیا شود.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم شناختی با بیان اینکه با رویکردهای شناختی می توان تغییرات بزرگی در جامعه ایجاد و با بهره گیری از دانش و تخصص محققان و اساتید در تامین نیازهای نوین فن آوری و خدمات شناختی به خودکفایی دست یافت، خاطر نشان کرد: برای ارتقای علوم شناختی در سطح جامعه، درحال حاضر افزون بر یکهزار محقق، استاد و متخصص در پنجاه مرکز علمی در استان های کشور با ستاد توسعه علوم شناختی برای گسترش این حوزه همکاری و مشارکت دارند.


دکتر "عزیزی" اشاره کرد در حال حاضر طرح های پژوهشی در حوزه روانسنجی، پرورش شناختی و نیز کاربرد سلول های بنیادی در حوزه علوم شناختی درحال اجرا است.

 

وی یادآور شد که ستاد توسعه علوم و فن آوری شناختی به منظور توسعه هم افزایی پایان نامه ها و رساله های دانشجویی در راستای رسیدن به اهداف مشخص در حوزه علوم شناختی، سیزدهمین فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در خرداد سال 1399 را با تمرکز بر مسائل شناختی فراگیر جامعه به طرح های دسته "ج " اختصاص داده است.

 

به گفته وی طرح های پیشنهادی محققان در این فراخوان شامل ترکیبی از حداقل دو پایان نامه (کارشناسی ارشد/ دکتری) است که باید در راستای اهداف پژوهشی، توسعه فن آوری و یا خدمات شناختی  و در چارچوب اولویت­ های ستاد قرار داشته و دستاورد یکپارچه ‌ای را دنبال کنند.

 

وی حمایت از محققان، اساتید و متخصصان در راستای اجرای طرح های پژوهشی در حوزه علوم شناختی را از برنامه های ستاد توسعه علوم شناختی برشمرد و تصریح کرد:  ساخت انواع دستگاه ها و ابزارها از جمله ثبت سیگنال های مغزی، تحریک مغزی، تصویربرداری از مغز از جمله دستاورهای اجرای طرح های پژوهشی در امر تولید فن آوری های شناختی در داخل کشور است.

نظر شما