چهار طرح تحقیقاتی درحوزه علوم شناختی میان مراکز علمی ایران و چین در حال اجرا است

تاریخ : 1399/03/18

تعداد بازدید : 501

5 امتیاز از 7 رای

نماینده ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در صندوق علمی مشترک راه ابریشم می گوید: چهار طرح تحقیقاتی درحوزه علوم شناختی با بیش از پنجاه درصد پیشرفت میان مراکز علمی ایران و چین درحال اجرا است.

وی گفت: درسال های اخیر همچنین با حمایت این صندوق دو کارگاه آموزشی مشترک بین محققان ایران و چین در دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

 

وی افزود: ایران و چین برای توسعه و گسترش همکاری های علمی مشترک در بخش های مختلف بویژه درحوزه توسعه علوم و فن آوری های شناختی، در چند سال اخیر گام های موثری را برای بسط فعالیت های دو جانبه در چارچوب صندوق علمی مشترک راه ابریشم برداشته اند.

 

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی خاطر نشان کرد : در چارچوب اهداف صندوق علمی مشترک راه ابریشم،که صندوق حمایت از پژوهشگران و فن آوران کشور بازوی اجرایی این صندوق محسوب می شود، شناسایی امکانات و ظرفیت ها برای تقویت و توسعه همکاری درحوزه علوم شناختی و نیز ایجاد تیم های علمی تحقیقاتی در زمینه های مورد علاقه طرفین در مرزهای دانش و تکنولوژی و توسعه خدمات و ابزارهای شناختی بین دو کشور مورد توجه قرار گرفته است.

 

دکتر"حسین عزیزی" یادآور شد : با ایجاد صندوق علمی مشترک راه ابریشم میان معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و آکادمی علوم چین، زمینه حمایت از فعالیت‌های تحقیقاتی و فن آوری مشترک محققان ایران و چین بویژه درحوزه علوم و فن آوری های شناختی فراهم شد.

 

نماینده ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در صندوق علمی مشترک راه ابریشم اضافه کرد: در این راستا، حوزه علوم و فن آوری ‌های شناختی یکی از حوزه‌های علمی است که به واسطه این صندوق مشترک در اجرای پروژه های تحقیقاتی مشترک، برگزاری کارگاه های مشترک و نیز تبادل محقق در دوره‌های کوتاه مدت تحت حمایت قرار دارد.

 

کارشناس ارشد ستاد می افزاید: به موازات تقویت همکاری ها  میان بخش های مختلف علمی ایران و چین، تبادل استاد و دانشجو و نیز هیات های تحقیقاتی بین دو کشور نیز در دستور کار قرار دارد و تاکنون در این زمینه اقدامات و فعالیت های مثبتی صورت گرفته است.

 

وی برگزاری کارگاه "دانش اعتیاد: از تحقیقات پایه تا تحقیقات ترجمانی در دانشگاه شهید بهشتی را یکی از فعالیت های مشترک برشمرد و گفت: فراهم آوردن زمینه‌های تقویت تحقیقات مشترک ترجمانی بالینی و پایه میان آکادمی علوم چین و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان از اهداف برپایی این کارگاه مشترک در حوزه دانش اعتیاد بود.

 

به گفته وی همچنین از سوی این صندوق مشترک با همکاری مرکز علوم اعصاب و رفتار "رایان" دانشگاه فردوسی مشهد و مرکز علوم اعصاب شانگهای چین به منظور ترویج علوم شناختی وگسترش وتقویت همکاری های مشترک، کارگاه آموزشی دیگری تحت عنوان "ادراک و توجه بینایی" را در مشهد برگزار شد و پژوهشگران درارتباط با موضوعات "ثبت فعالیت نورونی از قشر بینایی"، "سایکوفیزیک بینایی" و نیز"فعالیت های نوسانی تالاموس به قشر"، یافته ها و اطلاعات خود را به اشتراک گذاشتند.

 

نظر شما