چهاردهمین فراخوان حمایت از طرح‎ های پژوهشی ستاد توسعه علوم شناختی با تمرکز بر ارتقاء و توانبخشی شناختی برگزار می‎ شود

تاریخ : 1399/03/29

تعداد بازدید : 790

5 امتیاز از 7 رای

ستاد توسعه علوم و فن‎آوری های شناختی در راستای سیاست ها و اهداف راهبردی خود برای افزایش سرمایه شناختی جامعه، پیشگیری و کاهش عملکرد شناختی با استفاده از مداخلات و خدمات شناختی، چهاردهمین فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در نیمه دوم تیرماه امسال را به حوزه ارتقاء و توانبخشی شناختی اختصاص داده است.

در چهاردهمین مرحله از فراخوان طرح های پژوهشی ، طرح ها یی  درحوزه توسعه ابزارها و فن آوری های نوین شناختی و کارآزمایی  بالینی روش ها و پروتکل های ارتقا و توانبخشی شناختی با هدف مرتفع کردن چالش ها در این حوزه مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

 

در این فراخوان با تاکید بر اینکه جهان امروز و مطالبات روز افزون آن نیازمند عملکردهای شناختی عالی با سرعت پردازش بالا است ، گفته شده است: چالش های عصر حاضر ایجاد راهبرهایی برای افزایش کارکردهای مغز انسان  را تقویت کرده است.

 

در این فراخوان همچنین با اشاره به اینکه عصر کنونی دوره منحصر به فردی  است ، چرا که نه تنها چالش ها به سرعت در حال رشد هستند ،بلکه توانمندیهای انسانی و فن آوری های ساخت دست بشر در حال آماده شدن برای مواجه با این چالش ها هستند که می توان از راهبرد ارتقای شناختی به معنی  کارکردهای ذهنی انسان فراتر از آنچه که برای حفظ و احیای سلامت ضروری است با هدف مواجه با این چالش ها بهره مند شد.

 

در بخشی دیگر از این فراخوان گفته شده است کشور ما همچون برخی کشورها با چالش اختلالات مغزی / شناختی و افزایش جمعیت سالمندی روبرو است ، لذا توانبخشی شناختی افراد دچار آسیب رای دستیابی به سطح مطلوب سلامتی، کاهش تاثیر مشکلات آنها در زندگی روزمره، کمک به بازگشت به زندگی عادی و کاهش افت عملکردهای شناختی می تواند در کاهش هزینه های ناشی از اختلالات و جمعیت سالمندی کارساز باشد.

 

 محققان و علاقه‎مندان به فعالیت در حوزه‎ شناختی در فراخوان جدید ستاد می‎توانند طرح‎های پژوهشی خود را جهت بررسی و برخورداری از چترهای حمایتی در نیمه دوم تیرماه امسال همزمان با اعلام فراخوان به ستاد توسعه علوم و فن ‎آوری ‎های شناختی ارائه دهند.

 

 دفترچه راهنمای فراخوان و فرم های پیشنهاد طرح تا اواسط تیرماه در سایت ستاد علوم شناختی به نشانی cogc.ir قابل دسترس خواهد بود.

نظر شما