کتاب"تحلیل داده‌های زبان‌شناسی" با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی چاپ و منتشر شد

تاریخ : 1399/04/10

تعداد بازدید : 757

5 امتیاز از 4 رای

کتاب"تحلیل داده‌های زبان‌شناسی"مقدمه‌ای کاربردی بر آمار با استفاده از نرم‌افزار R، با حمایت مالی و معنوی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی چاپ و منتشر شد.

در بخشی از این کتاب نوشته شده است : امروزه مطالعات و پژوهش‌های زبانی بر پایه‌ی حجم زیادی از داده‌هادرحوزه‌های گوناگونی همچون عصب‌شناسی زبان، روان‌شناسی زبان، زبان‌شناسی پیکره‌ای، زبان‌شناسی همگانی (بررسی‌های صرفی، نحوی و آواشناسی)، زبان‌شناسی رایانشی و جامعه‌شناسی زبان، بسیار متداول شده است.

 

در این کتاب همچنین آمده است: در بسیاری از این پژوهش‌ها بیش از دو متغیر مستقل و وابسته وجود دارند که بررسی اثرات این متغیرها و ارتباط‌های بین آن‌ها بدون بهره‌گیری از روش‌ها و تحلیل‌های آماری پیشرفته میسر نیست.

 

در قسمت دیگر از مطالب کتاب اضافه شده است: با توجه به گستردگی مطالعات، روش‌های آماریِ هر حوزه‌ی مطالعاتی، ضمن آن‌که از اصول کلی پردازش‌های آماری پیروی می‌کنند، مشخصه‌های خاص خود را نیز دارند و بر این اساس، برای دانشجویان هر حوزه‌ی مطالعاتی یادگیری اصول آماری بر اساس داده‌های همان حوزه‌ مطالعاتی بسیار ملموس‌تر و مؤثرتر خواهد بود.

 

نویسنده در کتاب خود می نویسد: این کتاب به عنوان منبع درسی در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا تدریس می‌شود و راهنمایی ارزشمند برای پژوهشگران حوزه‌های مرتبط با زبان به شمار می‌رود و تمرینات پایانی هر فصل، که عمدتاً بر مبنای تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار R‌ طراحی شده‌اند، این کتاب را به منبعی مناسب برای تدریس درس‌های روش‌ تحقیق و روش‌های آماری در زبان‌شناسی و حوزه‌های مرتبط با آن تبدیل کرده است.

 

به اعتقاد نگارنده این کتاب ، نگارش استفاده از زبان برنامه‌نویسی R محیط تعاملی قدرتمندی در تحلیل آماری داده‌ها است، و آموزش گام به گام آن در قالب مثال‌هایی مبتنی بر داده‌های واقعی از جمله‌ی نقاط قوت این کتاب و دلایل برتری آن نسبت به بسیاری از منابع موجود در این زمینه به شمار می‌رود.

 

نویسنده معتقد است این کتاب به عنوان منبع درسی دروس روش تحقیق کمی گرایش‌های متعددی از علوم شناختی، زبان‌شناسی، و نیز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان می تواند مورد استفاده دانش پژوهان و محققان قرار گیرد.

 

کتاب "تحلیل داده‌های زبان‌شناسی" با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی ، توسط دکتر "فرزانه صفوی‌منش آماردان" مشاور ارشد مرکز تحقیقاتِ دیابتِ "اِستِنو"کپنهاگ دانمارک و عضو سابقِ هیات علمی دانشگاه شهیدبهشتی و دکتر "مهدی پورمحمد " عضو هیات علمی مؤسسه‌ آموزش عالی علوم شناختی و فارغ التحصیل رشته روانشناسی زبان از دانشگاه برن سوییس،  ترجمه و از سوی "نشر نویسه پارسی" به چاپ رسیده است .

 

نظر شما