کتابی دیگر درحوزه شناخت اجتماعی مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی قرار گرفت

تاریخ : 1399/06/15

تعداد بازدید : 209

5 امتیاز از 2 رای

"شناخت اجتماعی" عنوان دومین کتابی است که در حوزه شناخت اجتماعی از سوی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی مورد حمایت قرار گرفت.

کتاب"شناخت تنگناهای اجتماعی" نیز که اخیرا از سوی ستاد توسعه علوم شناختی مورد حمایت قرار گرفته است، ترجمه و منتشر شد.

 

در این کتاب به موضوعات اساسی درباره شناخت اجتماعی توجه شده و به سووالاتی مانند تفکر افراد درباره خودشان، درک آنها  از محیط اجتماعی، تعامل در محیط های اجتماعی، چگونگی پردازش اطلاعات اجتماعی، رمزگردانی ، یادگیری و قضاوت توجه می شود.

 

این کتاب در سال 2018 توسط "رینر گریفندر، هربرت بلس و کلاوز فیدلر " اساتید روان شناسی اجتماعی دانشگاه های اروپا در ده فصل  تالیف و سال گذشته توسط دکتر"مجید صفاری نیا "و "پرستو حسن زاده " در 296 صفحه به فارسی ترجمه و توسط انتشارات روان منتشر شده است.

 

شناخت اجتماعی شاخه ای از روان شناسی اجتماعی است که به نحوه تفکر افراد درباره خود و دنیای اطرافشان، به ویژه نحوه انتخاب انتخاب کردن، تفسیر، یادآوری و استفاده از دنیای اجتماعی برای رفتار کردن در همه زمینه ها می پردازد و به بررسی نقاط قوت و ضعف شناخت انسان تمرکز می کند .

 

مغز انسان در مطالعات اخیر با هوش مصنوعی مقایسه شده و در انتخاب کردن، تصمیم گرفتن، یادآوری و استفاده از اطلاعات، به مراتب توانمند تر از کامپیوتر عمل کرده است، اما انسان ها نیز متفکران اجتماعی کاملی نیستند و به رغم توانایی های شناختی فوق العاده، مرتکب اشتباهات فاحشی می شوند که متخصصان روان شناسی اجتماعی آنها را بررسی می کنند.

 

نظر شما