شکل گیری هسته های تحقیقاتی و پژوهشی گامی اساسی برای پیشرفت و توسعه درحوزه های دانش علوم شناختی است

تاریخ : 1399/06/16

تعداد بازدید : 241

5 امتیاز از 6 رای

رییس هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی شکل گیری هسته های تحقیقاتی و پژوهشی درحوزه های دانش علوم شناختی را گامی اساسی برای پیشرفت و توسعه هرچه بیشتر این دانش در سطح کشور دانست.

دکتر"علیرضا مرادی" برگزاری این همایش چهار روزه بصورت مجازی را یک تجربه موفق یاد کرد و گفت: استقبال اساتید، محققان، علاقه مندان و دانشجویان مراکزعلمی و تحصصی داخلی و استادان و متخصصان چندین کشور دیگر از برپایی این رویداد علمی چشمگیر بوده است.

 

وی افزود: با برگزاری موفق این همایش مجازی، تلاش خواهد شد تا همایش آینده علوم شناختی بصورت تلفیقی ازحضوری و مجازی برگزار شود تا زمینه شرکت بیشترمحققان و اساتید خارجی دراین رویداد فراهم گردد.

 

رییس موسسه آموزش عالی علوم شناختی، رشد و توسعه دانش علوم شناختی را مرهون ترغیب و تشویق محققان و پژوهشگران برای فعالیت درحوزه های علوم شناختی دانست و خاطر نشان کرد: تقویت ارتباطات میان مراکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور سبب ارتقا و ترویج دانش علوم شناختی و توسعه و گسترش این دانش درسطح کشور می شود.

 

دکتر"مرادی" همچنین گفت: به منظور افزایش تعاملات بین المللی میان محققان، مختصصان، پژوهشگران و اساتید در داخل و خارج از کشور، در نظر است یک دبیرخانه دائمی مرکزی برای حفظ ارتباطات ایجاد و این همایش هر دو سال یکبار برگزار شود.

 

وی نقش ستاد توسعه علوم شناختی برای حمایت از برگزاری این همایش را بسیار مثبت و ارزنده اعلام کرد و خاطر نشان ساخت: ستاد توسعه علوم شناختی متولی و سیاستگذار اهداف و برنامه های دانش علوم شناختی در کشور است و بواسطه اقدامات و فعالیت های وسیع این ستاد  پیشرفت های چشمگیری در حوزه دانش علوم شناختی حاصل شده که همچنان نیز ادامه دارد و حمایت از طراحی، ساخت و تولید تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز از دیگر گام های ارزشمند ستاد توسعه علوم شناختی بحساب می آید.

 

رییس هشتمین همایش بین المللی علوم شناختی همچنین اضافه کرد: در جریان این همایش مهم علمی ، چهارده پنل تخصصی و کاربردی از سوی محققان و اساتید داخلی و خارجی در حوزه های دانش علوم شناختی برگزارشد که با استقبال فراوان علاقه مندان و شرکت کنندگان روبرو شد.

 

وی آینده دانش علوم شناختی در داخل کشور را بسیار روشن و امیدوار کننده ارزیابی کرد و گفت: بموازات اقدامات و تلاش های گسترده از سوی ستاد توسعه علوم شناختی و همکاری و مشارکت مراکز علمی و دانشگاهی و ایجاد رشته های تخصصی این حوزه در دانشگاه ها ، دانش علوم شناختی هم اکنون درایران در برخی از زمینه ها درجایگاه ممتازی نسبت به دیگر کشورها قرار دارد.

 

هشتمین همایش بین ‏المللی علوم شناختی با حضور دکتر"سید کمال خرازی" مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی و دکتر"مجید نیلی احمد آبادی" دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و نیز شماری از محققان و پژوهشگران کشورمان و چندین کشورخارجی بصورت مجازی در دانشگاه شهید بهشتی گشایش یافت. 

 

این همایش سی ام  و سی و یکم مردادماه جاری و نیز ششم و هفتم شهریور ماه امسال به صورت مجازی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، توسط موسسه آموزش عالی علوم شناختی و با مشارکت دانشگاه شهید بهشتی به صورت مجازی و رایگان برای عموم دانشجویان و علاقمندان برگزار شد.

 

دراین همایش یافته های علمی وتخصصی درمحورهای عصب ‌شناسی شناختی، روان شناسی شناختی، آموزش وپرورش شناختی، زبان‌شناسی شناختی، فلسفه ذهن، هوش مصنوعی، مدل‌سازی شناختی، بازتوانی شناختی، عصب‌شناسی بالینی با تاکید بر اوتیسم وآلزایمر، نقشه برداری و تصویربرداری مغز، هنر و شناخت، رسانه و شناخت، فن آوری های واسط مغز و رایانه مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

 

دراین همایش محققانی ازجمله از استرالیا ، مالزی، کانادا ، امریکا و انگلیس در زمینه آموزش شناختی ، کاربردهای بالینی و پایه علوم شناختی و مدل ‌سازی شناختی تجارب  و یافته های علمی خود با شرکت کنندگان در این رویداد  به اشتراک گذاشتند.

نظر شما