ایران و برزیل در مسیر پیشرفت و توسعه روابط درحوزه علوم و فن آوری های شناختی

تاریخ : 1399/06/19

تعداد بازدید : 263

5 امتیاز از 4 رای

دکتر"کارلوس توماس" نماینده سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل (CAPES) در دیدار وگفت وگو با سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در برزیل، با اشاره به امضای یادداشت تفاهم میان ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و این سازمان ، خواستار تقویت و گسترش همکاری های مشترک تحقیقاتی و پژوهشی میان دو کشور درحوزه دانش علوم شناختی شد.

یادداشت تفاهم همکاری توسط دکتر"سید کمال خرازی" دبیر وقت ستاد توسعه علوم شناختی و مشاور کنونی  معاون علمی و فناوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی و نماینده CAPES در آذر ماه سال 96 در تهران امضا و مبادله شده بود.

 

دکتر کارلوس گفت: این قرارداد بستر مناسبی را برای محققان دوکشور جهت بسط و تعمیق همکاری علمی و پژوهشی درحوزه علوم شناختی فراهم آورده است.

 

نماینده سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل (CAPES) در این ملاقات درمحل سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل که دکتر"عادل کاشفی" به عنوان نماینده عضو میز همکاری های ایران و برزیل شرکت داشت ، با ارایه گزارشی از همکاری های دوجانبه از جمله پروژه های مشترک علمی و تحقیقاتی، ارایه مقالات ، اعزام استاد و دانشجو جهت شرکت درکنگره ها، برپایی کارگاه ها و دوره های کوتاه و بلند مدت آموزشی، خواستار تعمیق و تقویت ارتباطات میان محققان، اساتید و متخصصان دو کشور شد.

 

وی همچنین برگزاری جلسات و نشست های علمی درقالب وبینارها و کارگاه های تخصصی میان دو کشور را مورد تاکید قرارداد و تداوم تماس ها و همکاری های مشترک را به سود ترویج و ارتقای دانش بویژه درحوزه علوم شناختی دانست.

 

دکتر"کارلوس" با قدردانی از تلاش ها و پیگیری های سفیر جمهوری اسلامی ایران برای تقویت مناسبات و همکاری های علمی و آموزشی دو کشور، اظهار امیدواری کرد این گفت‌ وگوها با رویکردی سازنده و برداشته شدن گام‌ های متقابل می تواند باعث گسترش بیش از پیش این همکاری ها شود.

 

دکتر"حسین قریبی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل نیز در این دیدار با استقبال از توسعه همکاری مشترک علمی و تحقیقاتی ایران و برزیل، خواستار گسترش روابط در همه زمینه ها بویژه در حوزه دانش علوم شناختی  میان دو کشور شد.

 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل همچنین با اشاره به تاثیر ویروس کرونا در جهان، گفت: این دوران با وجود سختی ها و مشقاتی که برای بشر ایجاد کرده است، تجربه خوبی است تا با بهره گیری از تکنولوژی و دانش روز، ارتباطات را بهبود بخشیده و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

 

وی همچنین خواستار برگزاری نشست ها، جلسات و کارگاه های آموزشی از طریق وبینارها، برای تبادل تجربیات و یافته های  فعالیت های علمی و پژوهشی میان مراکز تحقیقاتی و تخصصی دو کشور شد.

 

دکتر"عادل کاشفی" مسوول ارتباطات مشترک و عضو میز همکاری های ایران و برزیل درپایان این ملاقات گفت:  با توجه به نقطه نظرات دبیر میز همکاری های علمی ایران و برزیل در ستاد توسعه علوم شناختی مقرر شد برای رفع مشکلات و نارسایی های احتمالی درمسیر پیشرفت همکاری های علمی دوکشور و ارتقای کمّی وکیفی همکاری علمی و پژوهشی جلساتی با حضور مسوولان دو طرف در راستای همکاری های بیشتر به صورت ویدئو کنفرانس درمحل سفارت ایران برگزار شود.

 

وی گفت : این دیدار در راستای توسعه ، تقویت و استمرار همکاری های بین المللی درحوزه علوم اعصاب شناختی و پیشبرد اهداف کلان علمی و پژوهشی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی انجام شد.

 

از سوی دیگر دکتر" عباس حق پرست " دبیر میز همکاری های علمی ایران و برزیل در ستاد توسعه علوم شناختی در جلسه آنلاین با دکتر"حسین قریبی" سفیرجمهوری اسلامی ایران در برزیل اعلام کرد: بدنبال تلاش و رایزنی های مستمر علمی و تحقیقاتی میان ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو برزیل(FAPESP) ، درحال حاضر سه طرح پژوهشی مشترک درحوزه هوش مصنوعی، بررسی کارکردهای شناختی، و علوم اعصاب میان پژوهشگران و اساتید ایران و برزیل با پیشرفت پنجاه درصد در حال اجرا است.

 

عضو ستاد توسعه علوم شناختی خاطر نشان کرد: همچنین تاکنون ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو (FAPESP) با هدف تقویت همکاری ها بین تیم های تحقیقاتی ایران و برزیل درمرزهای دانش و تکنولوژی و نیز توسعه خدمات و ابزارهای شناختی، با برگزاری هفت دوره فراخوان طرح های پژوهشی، شناسایی پتانسیل ها و ظرفیت ها برای گسترش همکاری های مشترک درحوزه علوم و فن آوری های شناختی را هدف گذاری کرده اند.

 

نظر شما