کتاب "چشم انداز های اجتماعی ذهن " ترجمه و انتشار یافت

تاریخ : 1399/07/12

تعداد بازدید : 175

5 امتیاز از 3 رای

کتاب"چشم اندازهای اجتماعی ذهن، گامی به سوی جامعه شناسی شناختی" که مورد حمایت ستاد توسعه علوم شناختی قرار گرفته است، ترجمه و انتشار یافت .

به اعتقاد مترجم، کتاب چشم ‌اندازهای اجتماعی ذهن  یکی از کتاب‌ های کلاسیک درباره جامعه ‌شناسی شناختی است و تلاش دارد تا تصویر جدیدی از "ذهن" و فرآیندهای ذهنی را ترسیم کند.

 

این کتاب درهفت فصل تدوین شده و در آن به گستره‌ای از موضوعات از جمله جامعه‌ شناسی ذهن، دید مان‌شناسی اجتماعی، مقوله ‌بندی اجتماعی جهان، معناهای اجتماعی و حافظه ‌های اجتماعی و زمان اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

 

در تمامی فصول این کتاب نویسنده سعی دارد تا به مخاطب خود نشان دهد آنچه که از نظر او امری بدیهی و معیار است به هیچ وجه اینگونه نیست بلکه آنها صرفاً اموری قراردادی هستند که چنان خود را بر ذهن ما تحمیل کرده‌اند که ما آنها را اموری مسلم می‌دانیم.

 

این کتاب نشان می‌دهد آنچه شخصی‌ترین ویژگی‌های خود می‌پنداریم مانند بوی خوش، غذای خوشمزه، چهره زیبا و صدای خوش به هیچ‌وجه صرفاً ذائقه فردی/شخصی نیستند بلکه تا حد زیادی اموری میان‌ذهنی هستند که محصول شناخت جمعی ما به عنوان اعضای یک اجتماع فکری می باشند.

 

دکتر "لیلا اردبیلی" مترجم این کتاب که در معرفی علوم اجتماعی شناختی فعالیت دارد ، پیش از این نیز کتاب‌ هایی با عنوان مقدمه‌ای بر معنا‌شناسی شناختی و درآمدی بر انسان‌شناسی شناختی را تالیف کرده است. این کتاب در مرداد امسال از سوی انتشارات "لوگوس " روانه بازار شده است.

 

نظر شما