ویراست هفتم کتاب روان شناسی شناختی منتشر شد

تاریخ : 1399/08/24

تعداد بازدید : 370

5 امتیاز از 5 رای

ویراست هفتم کتاب روان شناسی شناختی اثر "رابرت استرنبرگ" و "کارین استرنبرگ " ویژه مقطع کارشناسی ارشد رشته های روانشناسی چاپ و منتشر شد.

ویراست هفتم این کتاب توسط دکتر"سید کمال خرازی" و دکتر"الهه حجازی" ترجمه و به صورت رنگی از سوی انتشارات" سمت" چاپ و منتشر شده است و در آن تغییرات زیادی نسبت به ویراست چهارم این کتاب مشاهده می شود.

 

روان‌شناسی شناختی به عنوان یکی از رشته‌های فرعی علوم شناختی با بهره‌گیری از یافته‌های علم اعصاب، زبان‌شناسی، علوم رایانه و هوش مصنوعی، مردم‌شناسی و فلسفه ذهن توانسته است در چند دهه گذشته رازهای بسیاری را در مورد کارکردهای مغز انسان بگشاید.

 

روان‌شناسی شناختی به بررسی کارکردهایی می‌پردازد که سال‌ها روان‌شناسان و پژوهشگران به علت عدم امکان دسترسی مستقیم به مغز در حین انجام تکالیف شناختی، به مطالعات نظری غیر تجربی درباره آن بسنده کرده بودند.

 

 روانشناسان به برکت یافته‌های علوم شناختی، کشف شیوه‌های جدید پژوهش و اختراع فناوری‌های نوین تصویربرداری از مغز این توانایی را کسب کرده‌اند که کارکردهای مغز را حین رخداد آنها بررسی و مطالعه کنند.

 

روان‌شناسی شناختی به بررسی پدیده‌هایی چون هشیاری، توجه، ادراک، حافظه، بازنمایی دانش، زبان، حل مسئله، خلاقیت، تصمیم‌گیری، استدلال و هوش می‌پردازد و تا به حال توانسته است حقایق بسیاری را درباره هر یک از زمینه‌های فوق آشکار سازد.

 

کتاب روان ­شناسی شناختی شامل سیزده  سرفصل تحت عناوین  مقدمه‌ ای بر روان­شناسی شناختی ،علم اعصاب‌ شناخی، توجه و هوشیاری ، ادراک، حافظه "الگو ها و روش های تحقیق، فرایندهای حافظه ، بازنمایی و دخل و تصرف در دانش موجود در حافظه "تصاویر و گزاره‌ ها"،  بازنمایی و سازماندهی دانش در حافظه " مفاهیم , مقوله‌ ها , شبکه‌ ها و طرح واره‌ ها" ، زبان: ماهیت و اکتساب ، زبان در بافت،حل مسئله و خلاقیت ،  تصمیم­گیری و استدلال ، و هوش انسان و هوش مصنوعی است. به همراه این کتاب لوح فشرده ی آزمایشگاه مجازی روان ­شناسی شناختی نیز عرضه شده است.

 

نظر شما