تجهیزات پیشرفته نوری برای مطالعات علوم اعصاب با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در دانشگاه شهید بهشتی طراحی و بومی سازی شد

تاریخ : 1399/10/02

تعداد بازدید : 442

5 امتیاز از 7 رای

محققان پژوهشکده و لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی با همکاری پژوهشگران مرکز تحقیقات علوم اعصاب این دانشگاه و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی ، موفق به بومی سازی و تجاری سازی تجهیزات پیشرفته نوری برای مطالعات علوم اعصاب شدند.

دکتر"حمید لطیفی"مدیرگروه پیشران"نوروفوتونیک" وعضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد: مطالعه،طراحی و ساخت این تجهیزات از سال 94 در این دانشگاه آغاز و هم اکنون سیستم های تجاری روش های تصویربرداری و کنترل نوری سیستم های عصبی که به طور کامل با اتکا بر توانمندی های محققان داخلی و همگام با آخرین پیشرفت های علمی در دیگر دانشگاه های دنیا  طراحی و تجاری سازی شده اند.

 

وی گفت: همزمان با هفته پژوهش و آغاز به کار نمایشگاه مجازی ساخت ایران ، از دستگاه های "میکروسکوپ لیزری هم کانون"(کانفوکال)،"تصویربرداری Brain surfer "،"تصویربرداری اسپکلی لیزری"،" میکروسکوپ نوری صفحه نازک" و "اپتوژنتیک " با حضور معاون علمی و پژوهشی ریاست جمهوری و وزیر علوم رونمایی شد.

 

این محقق با بیان اینکه دستگاه "تصویربرداری Brain surfer "به منظور برآورده کردن نیاز محققان علوم اعصاب برای مطالعه عملکردی مغز و سلول های عصبی طراحی شده است، گفت: ازاین دستگاه از دو روش پایه برای تصویربرداری استفاده می شود بطوری که درمرحله نخست تصویربرداری با بهره گیری از رنگدانه های فلورسنت می توان تغییر فعالیت سلول های عصبی را در سطح نسبتا وسیعی از مغز ضبط کرد، همچنین این روش قادر است پاسخ سلول های کشت شده به محرک های خارجی را نیز ثبت کند.

 

 وی افزود: در روش دوم تصویربرداری با استفاده از سیگنال ذاتی سطح مغز صورت می گیرد و در این روش با تصویربرداری در طیفی خاص، مصرف اکسیژن توسط سلول های عصبی اندازه گیری شده و می توان نواحی فعال مغز را مشخص کرد. 

 

به گفته وی هر دو روش به محققان کمک می کند تا درک بهتری از نحوه ی فعالیت مغز و یا مجموعه ی سلول های عصبیِ کشت شده داشته باشند.

 

دکتر"لطیفی"همچنین می گوید:"میکروسکوپ لیزری هم کانون"(کانفوکال)، نمونه بومی شده از یکی از مدرن ترین میکروسکوپ های روز دنیا است و این دستگاه قادر است تصاویری با قدرت تفکیک (رزولوشن) بالاتر و تضاد (کنتراست) بهتر به صورت سه بعدی (3D) از نمونه های زیستی ارائه کند و محققان قادرند از وجوه مختلف یک نمونه تصویر داشته باشند و درک بهتری از حجم و شکل هندسی فضایی آن به دست آورند و از سوی دیگر با استفاده از این دستگاه می توان از تغییر و تحول نمونه زیستی به صورت پی در پی تصاویر تهیه کرده و به صورت فیلم نمایش داد.

 

محقق دانشگاه شهیدبهشتی دربخشی دیگراز بیان دستآوردهای محققان دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: سیستم تصویربرداری اسپکلی لیزری عمدتا به منظور مشاهده و بررسی جریان خون دربافت و رگ های سطحی مخصوصا غشای مغز و پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

 

وی افزود: این روش برای بررسی روند بهبود زخم، بیماری های پوستی مانند سرطان، تشخیص رگ های گرفته شده درحین جراحی عصبی، شبکیه چشم و بیماری های مربوط به شبکیه، رگزایی،انتقال املاح در گیاهان، نرخ رشد باکتری ها و دهها زمینه دیگر مورد استفاده می شود.

نظر شما