بیش از 30 آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی در کشور با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به تجهیزات ساخت ایران مجهز شدند

تاریخ : 1400/01/22

تعداد بازدید : 398

5 امتیاز از 2 رای

با هدف توسعه و گسترش فعالیت های کمی و کیفی پژوهش‌های علمی و فن آوری در حوزه علوم و فن آوری‌های شناختی و دسترسی متخصصان و پژوهشگران به امکانات و خدمات آزمایشگاهی، بیش از سی آزمایشگاه در مراکز علمی و آموزشی تخصصی در سال گذشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به تجهیزات و سیستم های پیشرفته ساخت ایران تجهیز شدند.

حمایت از ایجاد زیرساخت‌ های مورد نیاز کشور در حوزه علوم و فن آوری‌های شناختی، ایجاد یک شبکه موفق برای ‌اشتراک‌ گذاری امکانات و خدمات آزمایشگاهی، جذب نخبگان و محققان کارآمد به فعالیت در حوزه علوم و فن آوری‌های شناختی از اهداف مهم ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی است. در این راستا، تجهیز آزمایشگاه‌های مرتبط جهت کمک به انجام پژوهش‌های در مرز دانش و به ‌روز و تحقیقات مورد نیاز برای دستیابی به خدمات و فناوری های شناختی در مراکز علمی و آموزشی تخصصی در دستور کار این ستاد قرار دارد.

 

تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی‌سازی تجهیزات و حمایت از تولید تجهیزات داخلی و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از سیاست ‌های ستاد توسعه علوم و فن آوری‌ های شناختی محسوب می شود.

 

انتخاب مراکز علمی برای حمایت تجهیزاتی بر اساس وجود رشته علوم شناختی، محققان محوری کار با تجهیزات و هم سرمایه گذاری مراکز علمی صورت می گیرد.

 

با حمایت‌های ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی  و از طریق تعاملی که با بیش از 25 شرکت فعال در حوزه علوم شناختی انجام گرفته است، تاکنون چندین مرکز علمی در کشور به دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته از جمله سیستم های ثبت فعالیت‌های الکتریکی مغز، سیستم رهگیر چشمی، دستگاه طیف ‌نگاری کارکردی نزدیک فروسرخ و سیستم تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای مجهز شده‌اند.

نظر شما