محققان در دانشگاه صنعتی سهند تبریز با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی موفق به طراحی و ساخت"یک بسته بندی مطمئن برای ایمپلنت های قابل کاشت در مغز" شدند

تاریخ : 1400/04/20

تعداد بازدید : 338

5 امتیاز از 7 رای

دکتر"فرهنگ عباسی" عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز و سرپرست یک تیم تحقیقاتی ، هدف از اجرای این پروژه را توسعه‌ یک بسته بندی مطمئن چندلایه متشکل از فیلم های پلیمری با سطحی مناسب برای بسته ‌بندی ایمپلنت های عصبی مغزی جهت حصول به طول عمر بالا و همچنین بهبود خواص زیست -سازگاری و سلول سازگاری پوشش های چند لایه پلیمری بیان کرد.

وی گفت: برای این منظور پوشش ­های چند لایه­ای میکروساختار پلیمری تهیه شد و برای بررسی رفتار پوشش در طولانی مدت، نمونه­ های تهیه شده تحت آزمون طول عمر قرار گرفتند.

 

 وی افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌های طراحی و ساخت ایمپلنت ‌های مغزی، بسته‌ بندی مطمئن آنهاست به طوری که بسته ‌بندی مورد نظر ضمن سازگاری با محیط بیولوژیکی، درمقابل نفوذ آب و مایعات بدن که می‌تواند سبب از کار افتادگی این نوع از ایمپلنت ‌ها می‌شود به صورت غیرقابل نفوذ و هرمسی عمل نماید.

 

این محقق افزود: نتایج حاصله از اجرای این طرح نشان داد با افزایش تعداد لایه­ ها­ی پوشش ، احتمال خرابی دستگاه کاهش می­یابد ، همچنین برای بهبود خواص سطحی، لایه ‌های فوق نازک پلیمری یا برس ­های پلیمری بر روی پوشش‌های تهیه شده رشد داده شد و نتایح همچنین نشان داد که با اعمال پوشش چند‌لایه می‌توان از یک ماده نفوذ‌پذیر یک بسته­ بندی غیرقابل نفوذ و هرمسی تهیه کرد.

 

دکتر "عباسی" توسعه دانش فنی نسل جدید تکنولوژی پوشش­دهی، کپسوله­ سازی و بسته­ بندی هرمسی برای قطعات الکترونیکی جهت کاشت بلند مدت ، طراحی و ساخت بسته‌­بندی زیست‌­ سازگار برای ایمپلنت های مغزی قابل کاشت با قابلیت تبادل سیگنال­ های فرکانس رادیویی به صورت بی‌سیم و نیز خاصیت هرمسی جهت افزایش عمر مفید افزایش پایداری بیولوژیکی ایمپلنت در مقابل خوردگی از طریق کاهش واکنش­های شیمیایی را از دیگر اهداف اجرای این طرح تحقیقاتی عنوان کرد.

 

 عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز خاطر نشان کرد: نتایجی مهم به دست آمده در این پروژه در طرح پژوهشی دیگری که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی درحال اجراست و هدف آن بسته ‌بندی سیستم تحریک عمقی مغز برای کاشت در بدن موجود زنده ، مورد آزمایش قرار می گیرد.

نظر شما