کتابی با عنوان" واژه نامه توصیفی زبان شناسی شناختی" ترجمه و منتشر شد

تاریخ : 1400/04/27

تعداد بازدید : 154

5 امتیاز از 2 رای

کتابی با عنوان" واژه نامه توصیفی زبان شناسی شناختی" که به سفارش ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی ترجمه و از سوی این ستاد مورد حمایت قرار گرفته، انتشار یافت.

این واژه ­نامه سعی دارد توصیفی مختصر اما مفید از فن­ واژه ­های تثبیت شده در دو زیر­حوزه­ ی زبان­شناسی شناختی یعنی معنی­ شناسی شناختی و رویکردهای شناختی ارائه نماید.

 

 مترجمان این کتاب در مقدمه آن اذعان داشته ­اند که با وجود نظریه­ های بسیار فراوان در رویکرد شناختی به مطالعه زبان، مجموعه اصطلاحات گردآوری و توصیف شده در این کتاب مروری از مهمترین انگاره­ های آن نظریه­ ها پیش روی خواننده می­گذارد.

 

به عقیده آنان این اثر «چه از نظر کمی، تنوع و تعداد مدخل ها و چه ازنظر کیفی، میزان ارجاعات و نمونه ­های زبانی ارائه شده» نمونه­ ای بی نظیر در زبان­شناسی شناختی است.

 

این واژه ­نامه سعی دارد توصیفی مختصر اما مفید از فن­ واژه ­های تثبیت شده در دو زیر­حوزه ­ی زبان­شناسی شناختی یعنی معنی­ شناسی شناختی و رویکردهای شناختی به دستور ارائه نماید.

 

این کتاب به همت دکتر "حدائق رضائی" عضو هیات علمی گروه زبان­شناسی دانشگاه اصفهان و "مینا قندهاری" دانشجوی دکتری زبان­ شناسی دانشگاه الزهرا، ترجمه و توسط "نشر لوگوس" منتشر شده است.

 

ویوین ایونز (Vyvyan Evans) نویسنده این کتاب را می توان یکی از فعالان و محققان در حوزه زبان­شناسی شناختی دانست که تنها در حدود دو دهه، 14 کتاب و دهها مقاله و اثر تاثیرگذار در حوزه زبان، ذهن و مفهوم­سازی طبع و منتشر کرده است.

مترجمان این اثر بر این باورند که این واژه­نامه یک منبع ضروری برای کسانی است که علاقه­مند به مطالعه و تحقیق در حوزه زبان­شناسی شناختی هستند و مزیت­های کتاب آن را فراتر از فهرستی از اصطلاحات تخصصی، به منبعی قابل اتکا برای فهم انگاره­های اساسی این رویکرد و نظریه­های مربوط تبدیل کرده است.

نظر شما