دبیر ستاد توسعه علوم شناختی: داده کاوی هوشمند به توان شناختی گامی مثبت برای حل بسیاری از چالش ها درجامعه است

تاریخ : 1400/04/28

تعداد بازدید : 1134

5 امتیاز از 12 رای

دکتر "مجید نیلی احمد آبادی " دبیر ستاد توسعه علوم شناختی ، داده کاوی هوشمند به توان شناختی را حرکتی برای پردازش داده ها و اطلاعات برای اتخاذ تصمیم گیری های سازنده و مثبت جهت حل بسیاری از مسائل اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی در جامعه دانست.

وی  در جمع شماری از محققان و صاحبنظران مراکز  دانشگاهی با بیان اینکه هم اینک حجم عظیمی از دادگان  درقبال موضوعات و مسائل متنوع در سطح جامعه در دسترس  قرار دارد ، گفت : با ورود مدل های شناختی و با استفاده از روش های تلفیقی می توان این دادگان را با هدف درک بهتر جامعه مخاطب بطور دقیق و عمیق  تجزیه و تحلیل کرد.

 

 دبیر ستاد توسعه علوم شناختی با بیان اینکه داده کاوی استخراج و کاوش حجم وسیعی از داده ها برای دستیابی  به اطلاعات باارزش و گرانبها است ، یادآور شد: داده کاوی براساس مدل های شناختی موجب تصمیم گیری براساس واقعیات می شود.

 

دکتر نیلی افزود: یکی از اهداف ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی توسعه نظام نوآوری داده کاوی به توان شناختی و  آشنایی شرکت های دانش بنیان و مراکز دانشگاهی با این حوزه در حال ظهور­ است تا داده ها و  اطلاعات بصورت  علمی و فناورانه  برای حل مسائل جامعه مورد  بررسی  و تحلیل قرار گیرد .

 

وی   یادآور شد:،داده کاوی هوشمند به توان شناختی فصلی تازه برای انجام فعالیت های  بین‌رشته‌ای علوم داده، علوم شناختی و هوش مصنوعی  است تا بتوان با افزایش کیفیت خدمات و محصولات و ایجاد زمینه های جدید، ارزش اقتصادی آن مورد توجه بخش‌های مختلف صنعت و جامعه قرار گیرد و به کمک آن به درک بهتری از مسائل اجتماعی اقتصادی، فرهنگی دست یافت.

 

دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در بخشی دیگر از سخنانش با تاکید بر اینکه ارائه خدمات مطلوب در جامعه با کمک  به طراحی و ساخت محصولات علمی و فن‌آورانه  از اهداف این ستاد است ، خاطر نشان کرد: ستاد توسعه علوم شناختی از ایده های مراکز دانشگاهی ، شکل گیری تیم های تحقیقاتی و آینده اقتصادی ان ها برای دستیابی به ارائه محصول  و عرضه به بازار مصرف حمایت می کند .

نظر شما