گام های ستاد توسعه علوم شناختی برای تربیت و تامین نیروی انسانی کارآمد و متخصص در حوزه های علوم شناختی

تاریخ : 1400/06/02

تعداد بازدید : 773

5 امتیاز از 6 رای

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در چارچوب اهداف و سیاست های راهبردی خود تلاش می کند با حمایت از برگزاری دوره های علمی و آموزشی با مشارکت اساتید، محققان و متخصصان نسبت به تربیت و تامین نیروی انسانی خبره در حوزه های مختلف دانش علوم شناختی گام های زیربنایی برداشته شود.

در راستای تحقق این سیاست، در سال های اخیر تلاش های پایدار و مستمری برای ارتقا سطح دانش و تخصص علاقمندان به حوزه دانش شناختی صورت گرفته و دوره های آموزشی و کارگاه های پژوهشی و تخصصی متعددی برای دانشجویان، پژوهشگران و اساتید علاقمند به فعالیت و مهاجرت به حوزه های علوم شناختی با حمایت این ستاد در مراکز دانشگاهی و علمی برگزار شده است.

 

ستاد در اجرای سیاست تربیت و تامین نیروی انسانی حوزه های علوم شناختی، در نیمه اول سال جاری از برپایی سه دوره آموزشی "پردازش داده های علوم اعصاب"، "سایکوفیزیک" و نیز "مهارت آموزی علوم اعصاب شناختی" با مشارکت و همکاری دیگر مراکز حمایت بعمل آورده است.

 

در این دوره ها علاوه بر اساتید رشته های مختلف، دستیاران آموزشی نیز در امر انتقال تجارب، یافته های علمی و تخصصی به علاقمندان و شرکت کنندگان فعالیت دارند.

 

دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی دانشگاه ها در این رویدادهای آموزشی که هریک به مدت دو ماه ادامه دارد، دانش و مهارت های کاربردی لازم در حوزه های علوم شناختی را فرا می گیرند.

 

در چارچوب فعالیت های آموزشی و حمایتی این ستاد و ایجاد بسترهای مناسب برای انتقال اطلاعات و تجارب به اساتید و دانشجویان رشته های روانشناسی، پزشکی، نورولوژی و روانپزشکی دوره آموزشی سایکوفیزیک از مردادماه امسال آغاز شد.

 

در این دوره آموزشی اصول و روش‌های سایکوفیزیک، برنامه نویسی و طراحی، پیاده‌سازی و اجرای چهار آزمایش سایکوفیزیک منتخب ادراک هیجانات، توجه زمانی، تصمیم‌گیری ادراکی و جستجوی بصری و سوگیری ادراکی آموزش داده می شود.

 

 از سوی دیگر در راستای این برنامه به منظور توسعه و گسترش فعالیت های علمی، دوره آموزشی تحت عنوان "مدرسه تابستانه پردازش داده های علوم اعصاب" تشکیل و اصول و روش‌های پردازش داده های علوم اعصاب و برنامه نویسی آموزش داده می شود.

 

 این رویداد برای اولین بار در این حوزه برگزارشده و تلاش است برنامه نویسی و روش های پردازش داده های علوم اعصاب برای ارتقا و توسعه این حوزه تخصصی برای مخاطبان و دانشجویان تشریح و تدریس شود.

 

درهمین چارچوب دوره "مهارت آموزی علوم اعصاب شناختی" با شرکت جمع زیادی از علاقمندان رشته های مختلف از جمله مهندسی، پزشکی، زیست شناسی و روانشناسی برای تربیت نیروهای خبره در حوزه علوم شناختی برپا شده است.

 

برگزاری دوره های مهارت آموزی در حوزه علوم شناختی برای دستیابی به اهداف تعیین شده در امر تربیت و تامین نیروی انسانی خبره در اولویت برنامه های ترویجی این حوزه قرار دارد و در جدول فعالیت های این ستاد ایجاد دوره های آموزشی در حوزه های مختلف تخصصی همچنان با جدیت در دستور کار قرار دارد.

نظر شما