دستگاه"الکتروانسفالوگراف اکتیو" برای ثبت سیگنال های مغزی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی طراحی و ساخته شد

تاریخ : 1400/07/07

تعداد بازدید : 876

5 امتیاز از 3 رای

محققان یک شرکت دانش بنیان با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی موفق به طراحی و ساخت دستگاه" الکتروانسفالوگراف اکتیو" 32 تا 128 کاناله برای ثبت سیگنال های مغزی شدند.

دکتر"محمد صالح خواجه حسینی" مسوول یک تیم تحقیق و توسعه تجهیزات فنی درباره ویژگی های این دستگاه اعلام کرد: این ابزار در بین نمونه تجهیزات ثبت سیگنال های مغزی دارای کمترین حساسیت به نویزهای حرکتی و محیطی است و با توجه به ماهیت این تجهیزات، تقویت و فیلتر سیگنال مغزی بلافاصله از روی پوست سر صورت می پذیرد.

 

وی گفت: سنجش امپدانس پوست برروی هر الکترود بصورت مستقل حین ثبت و بی وقفه انجام می پذیرد و برای سهولت استفاده یک نشانگر ال ای دی روی هر الکترود بصورت رنگی امپدانس پوست را نمایش می دهد و به علاوه الکترودهای یکپارچه و قابل تنظیم، کلاه پارچه ای قابل شستشو و ضد حساست، زمان آماده سازی بیمار برای ثبت نوار مغزی را به کمتر از 5 دقیقه می رساند.

 

این محقق با اشاره به اینکه پدیدار شدن پتانسیل های وابسته به رویداد(ERP) با کمترین تعداد محرک به دلیل نویز بسیار پایین از دیگر ویژگی های این دستگاه است ، همچنین افزود: این ابزار تمامی استاندارهای پزشکی وزارت بهداشت، گواهینامه ISO13485 و تاییدیه شرکت دانش بنیان را دریافت کرده است.

 

دکتر "خواجه حسینی"  طراحی و ساخت و بومی سازی بسیاری از تجهیزات و ابزارهای فنی مورد نیاز محققان و متخصصان در حوزه علوم شناختی را گامی مثبت برای تامین نیازهای داخلی و کمک به امر توسعه و پیشرفت دانش  عنوان کرد و یادآور شد: تولید و بومی سازی بسیاری از  ابزارها و سیستم های تخصصی در این حوزه به معنای واقعی بی نیاز از واردات است و نشاهنده توانمندی و تخصص در داخل کشور است .

 

وی با تمجید از نقش ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در امر رشد و توسعه تولیدات و تجهیزات تخصصی در حوزه علوم شناختی خاطر نشان کرد:  ستاد توسعه علوم شناختی در جهت رشد و ارتقاء فعالیت های حوزه علوم شناختی در کشور از پیشگامان این دانش محسوب می شود و با حمایت های گسترده این ستاد از شرکت های فن آور و دانش بنیان و پژوهشگران و محققان ، بسیاری از تجهیزات و دستگاهی فنی و تخصصی مورد نیاز مراکز درمانی، تحقیقاتی و تخصصی در کشور طراحی، ساخته و بومی سازی شد.

نظر شما