کتابی دیگر در حوزه دانش مغز ترجمه و منتشر شد

تاریخ : 1400/08/29

تعداد بازدید : 255

5 امتیاز از 2 رای

کتاب" نقاط کور بین ما ، چگونگی غلبه بر سوگیری شناختی ناخودآگاه" در حوزه دانش مغز که مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی قرار گرفته است، ترجمه و انتشار یافت.

در نوشتار این کتاب آمده است : امروزه کمتر کسی قادر به انکار سوگیری شناختی است و دانشمندان نه می توانند مغز سوگیرانه ما را خوب جلوه دهند و نه می توانند به اندوه ناشی از روش های همیشه غیر منطقی ما رضایت دهند.

 

مولف در بخش دیگر این کتاب می نویسد: در دنیای پیچیده امروز ما هنوز در تصمیم گیری هایمان به غرایزمان اعتماد می کنیم و بعداز اشتباهاتمان شگفت زده می شویم .

 

دکتر"کلب سپرسکی" به عنوان یکی از متخصصان رفتاری در این کتاب رایج ترین انواع سوگیری های شناختی پنهان را توضیح می دهد و نشان می دهد چگونه این سوگیری ها چشم ما را به روی حقایق می بندد. او همچنین در این کتاب تکنیک هایی را آموزش می دهد که با تکیه بر آن ها می توان این سوگیری های شناختی را کاهش داد و یا حتی از بین برد.

 

در بخشی دیگر کتاب نوشته شده است: همه ما می خواهیم روابط مثبت ، سازنده و اصیلی را با اعضای خانواده ، دوستان و همکاران خود تجربه کنیم . اما در این بین مدام در تله خطاهای مرتبط با تفکر گرفتار می شویم ، خطاهایی که به شدت به روابط ما در سطح افراد و جامعه آسیب می رسانند. این خطاها سوگیری های شناختی نامیده می شوند و تا زمانی که رخ می دهند که مغز ما براساس پیش فرض های خود دست به تفسیراطلاعات می زند.

 

در همین رابطه اضافه شده است: اگر چه تحقیقات درباره ماهیت و خطرات این نقاط کور روانی نسبتا جدید است ، اما دانشمندان روانشناسی ، اقتصاد رفتاری ، علوم اعصاب شناختی و رشته های مرتبط تاکنون بیش از یکصد نوع سوگیری شناختی را کشف کرده اند.

 

این کتاب توسط " صدیقه فرهادی" ترجمه و از سوی موسسه انتشاراتی " نشر سایلاو" چاپ و منتشر شده است.

 

نظر شما