مشاور عالی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در امور توسعه علوم شناختی : مغز انسان یک سازمان اقتصادی است

تاریخ : 1400/10/04

تعداد بازدید : 503

5 امتیاز از 4 رای

دکتر "سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی و فن آوری ریاست جمهوری در مراسم دهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در تهران ، مغز انسان را به مثابه یک سازمان اقتصادی توصیف کرد و گفت : مغز انسان با صرف انرژی نسبتاً کم کارکردهای عالی شناختی را برای دستیابی به اهداف انسان تامین می کند.

وی با با بیان اینکه مغز در قالب شبکه های پودمانی تخصصی (هاب)، اتصالات داخلی هاب ­ها و شاهراه­ های بین هاب­ ها عمل می­کند گفت این ساختار موجب می­شود انرژی مصرفی مغز کاهش یابد، زیرا اتصالات طولانی بین نورون­های مغز مستلزم قطر بیشتر آکسون­ها و افزایش انرژی مصرفی است.  

 

دکتر خرازی تصریح کرد: بسیاری از فعالیت های مغز بصورت خودکار انجام می گیرد و این انرژی کمتری را نیاز دارد. در موارد عادی هم مغز از طرحواره­ها، تصورات قالبی، میان­برهای ذهنی استفاده می­کند که مستلزم پردازش کمتر و بدین ترتیب، انرژی کمتر است.

 

وی یاد آورشد : با بهره گیری از دانش عصب شناختی و روان­شناسی شناختی می­توان به اقتصاد، سازمان و مدیریت کمک کرد و مدل های اقتصادی نوینی را براساس ساختار و کارکرد مغز توسعه داد. نظریه پردازان اقتصاد رفتاری- شناختی در این مسیر حرکت می­کنند و به همین دلیل در سال 2017 جایزه نوبل به پروفسور تیلر تعلق گرفت. علاوه براین، امروز از ساختار و کارکرد مغز در سازماندهی و مدیریت شرکت­های دانش بنیان استفاده می­شود.

نظر شما