طرح پژوهشی زیرمجموعه پروژه مدولار ایمپلنت مغزی درحوزه تحریک مغز درکانال آپارات

تاریخ : 1400/10/05

تعداد بازدید : 408

5 امتیاز از 4 رای

به منظور توسعه و گسترش دانش علوم شناختی و تشویق و ترغیب علاقمندان به انجام فعالیت های تحقیقاتی در حیطه این دانش ، ویدئو کلیپی دیگر که به معرفی طرح پژوهشی تحت حمایت ستاد علوم شناختی درحوزه تحریک عمقی مغز اختصاص دارد ، درکانال آپارات ستاد انتشار یافت.

امروزه از ایمپلنت های هوشمند پزشکی برای درمان یا کاهش عوارض تعدادی از بیمارهایی که سابقا لاعلاج بودند استفاده می شود. از جملۀ این ایمپلنت ها می توان به ضربانساز مصنوعی قلب، پروتز حلزون شنوایی، پروتز بینایی، دستگاه تحریک عمقی مغز و دستگاه تحریک الکتریکی نخاعی نام برد. نکتۀ جالب توجه آن است که تمام این ایمپلنت هایی که از آنها نام برده شد، از نوع ایمپلنت های تحریکی بوده و برای تحریک اعصاب یا قسمتی از مغز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

اخیرا مدار تحریک کننده ای در آزمایشگاه مدارها و سیستم های زیست پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و توسط دکتر محمد مهدی احمدی عضو هیات علمی این دانشگاه طراحی شده است که نسبت به سایر مدارهای تحریک کنندۀ عصبی از دقت بسیار بیشتری برخوردار است . این طراحی که اخیرا در ادارۀ ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسیده ، در راستای انجام پروژۀ «سر نخست تحریک 16 کانالۀ تمام مجتمع» می باشد.

 

این پروژه یکی از پروژه های مربوط به طرح «ایمپلنت مغزی» است که توسط ستاد علوم و توسعۀ فن آوری های شناختی آغاز شده و مورد حمایت قرار گرفته است.

 

علاقه مندان برای مشاهده ویدئو کلیپ آخرین دستاوردهای حاصل شده در این طرح تحقیقاتی و کسب اطلاعات لازم می توانند به کانال آپارات ستاد به آدرس (https://aparat.com/v/kt5SZ) مراجعه نمایند.

نظر شما