دستگاه حسگرزیستی ویژه بیماری آلزایمرباحمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی طراحی و ساخته شد

تاریخ : 1400/10/18

تعداد بازدید : 465

5 امتیاز از 5 رای

با تلاش محققان و پژوهشگران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، دستگاه حسگر زیستی الکتروشیمیایی ویژه بیماری آلزایمر با ویژگی و قابلیت موثر طراحی و ساخته شد.

مجری این طرح تحقیقاتی وعضو هیات علمی پژوهشگاه رویان اعلام کرد: دراین طرح پژوهشی اولین حسگر زیستی الکترو شیمیایی ویژه بیماری آلزایمر ساخته ‌شد که در آن "مارکر تائو فسفریله" درخون و مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به آلزایمر اندازه گیری می ‌شود.

 

دکتر"فائزه شکری" افزود: با در نظر گرفتن اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر درجلوگیری از پیشرفت بیماری، در این پروژه تلاش شد ابزاری طراحی شود که با کمک آن بتوان ابتلا به آلزایمر را از طریق بررسی حجم بسیار کمی از خون یا مایع مغزی نخاعی فرد نشان داد.

 

مجری این طرح تحقیقاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی افزود: با در نظر گرفتن طراحی این حسگر، می‌توان از آن با انجام تغییراتی درشناسایی بیماری‌های دیگر از جمله سرطان نیز استفاده کرد.

 

به گفته این محقق بیماری آلزایمر ماهیت پیشرونده دارد، بطوری که نمی توان دقیقا مشخص کرد که از چه زمانی این بیماری آغاز شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این بیماری به دنبال تخریب و مرگ نورون‌های مغزی که در حافظه و یادگیری نقش دارند، ایجاد می‌شود، یادآور شد: با در نظر گرفتن رشد آمار مبتلایان، همگام با افزایش میانگین سن جمعیت، تشخیص زود هنگام این بیماری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

 

دکتر شکری با بیان اینکه امروزه تشخیص یا پیشرفت بیماری را می‌توان از طریق نمونه‌ برداری از بافت یا نمونه ‌برداری از مایعات بدن بیماران بررسی کرد، خاطر نشان کرد: روش‌های نمونه‌برداری از مایع‌های فیزیولوژیک به‌ دلیل غیرتهاجمی بودن گزینه مناسبی برای بیماران و پزشکان به حساب می‌آیند و در این طرح تلاش شد اولین حسگر زیستی بیماری آلزایمر ساخته شود که در آن مارکری اندازه‌گیری می‌شود که قبلا نشان داده شده که در ایجاد بیماری آلزایمر نقش کلیدی دارد.

 

وی همچنین اضافه کرد: از این دستگاه می توان برای شناسایی مارکرهای آلزایمر در وزیکولهای برون سلولی در حال چرخش درخون بیماران نیز استفاده کرد.

نظر شما