معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور: گام های مثبت و چشمگیری در مسیر توسعه دانش علوم و فن آوری ها در کشور برداشته شده است

تاریخ : 1400/11/03

تعداد بازدید : 397

5 امتیاز از 2 رای

دکتر " سورنا ستاری " معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور در مراسم رونمایی از ۳۰ دستاورد حوزه علوم شناختی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در نمایشگاه بین المللی تهران گفت: گام های مثبت و چشمگیری در مسیر توسعه دانش علوم و فن آوری های شناختی در کشور برداشته شده است.

وی در این مراسم که دکتر سید کمال خرازی مشاور عالی  معاون علمی  و فن آوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی،  دکتر مجید نیلی  احمدآبادی دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و جمعی از محققان ، اساتید و دست اندرکاران این حوزه حضور داشتند، با اشاره به نوظهور بودن این حوزه فن آورانه و ظرفیت‌های کشور برای پیشتازی فن آوری های شناختی افزود: این فن آوری در پیوند با سایر علوم و فن آوری های می تواند تحول آفرین باشد.

 

ستاری با تاکید بر این‌که می‌باید با نقش‌آفرین کردن بخش خصوصی، هزینه‌های بسیاری در توسعه مرزهای دانش، آموزش و توسعه فن آوری‌های شناختی صرف شود، ادامه داد: ستادهای توسعه فن اوری اهدافی چون توسعه نیروی انسانی، ایجاد و رونق زیست بوم نوآوری و کنار هم قرار دادن اجزای زیست بوم را دنبال می‌کنند  و ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی نیز با در اولویت قرار دادن توسعه این فن آوری ها ، اقدامات اثربخشی را در این حوزه انجام داده است.

 

معاون علمی و فن آوری رییس‌جمهور با بیان این‌ که بسیاری از پروژه‌های کلان، محصولات دانش‌بنیان و پژوهش‌های مرز دانش شناختی با همین الگو به ثمر رسیده است، اظهار داشت: دستاوردهای در حوزه علوم شناختی حاصل یک روند تدریجی، مستمر و هدفمند است و حرکتی که از چند سال پیش آغاز شد و اکنون در مرحله رشد و توسعه قرار گرفته است.

 

وی با اینکه نتیجه حرکت مستمر و هدف‌ گذاری شده در توسعه مرزهای دانش و فن آوری، اقتدار و پیشتازی کشور است، خاطر نشان کرد : کشوری که می خواهد در حوزه ای توانمند شود، احتیاج دارد که توسعه دانش و  فن آوری را اولویت قرار دهد و برای رسیدن به این توسعه باید حرکتی هدفمند، مستمر و پیوسته را آغاز کند؛ ایجاد یک زیست بوم مساعد، زمینه را برای رشد بذرهای نوآوری فراهم خواهد کرد و هدف تبدیل به محصول یا توسعه مرزهای دانش را به سرانجام برساند.

 

ستاری در بخشی دیگر از اظهاراتش با اشاره به اینکه علوم و فن آوری های شناختی، حوزه‌ای جدید و  نیازمند تربیت نیروی انسانی است، یادآور شد: در بسیاری از دانشگاه ها احتیاج داریم از فارغ التحصیلان ایرانی خارج از کشور استفاده کنیم و به همین سبب زمینه بازگشت این نخبگان را فراهم کردیم.

 

وی با اشاره به حمایت از توسعه مرزهای دانش در کنار پروژه های تجاری سازی گفت: تلاش می کنیم ساختار و فرهنگی که به تولید داخل، ساخت محصولات رقابتی و قابل عرضه در بازارهای منطقه ای و جهانی منجر می شود ،را ترویج داده و حمایت کنیم.

 

دراین نمایشگاه ۳۰  دستاورد فنی و تخصصی حاصل از اجرای طرح های تحقیقاتی محققان و متخصصان حوزه علوم شناختی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در دو سال اخیر رونمایی شد.

 

دراین رویداد دستآورد های و محصولات  فن آورانه در زمینه های ایمپلنت های مغزی، تحریک الکتریکی عمقی مغز، تحریک مغناطیسی مغز، واقعیت مجازی برای جوندگان، تحریک بویایی، رهگیر چشمی ، الکترود و سیستم های ثبت و تحریک مغز و نیز بازی ها و برنامه های کاربردی شناختی به نمایش در آمد.

 

ستاری  در این مراسم از قسمت های مختلف این رویداد نمایشگاهی بازدید کرد و با صاحبنظران و دست اندرکاران حوزه علوم شناختی به گفت و گو پرداخت.

 

بومی سازی تجهیزات و ابزارها ، توسعه و تقویت بازار کسب و کارها مراکز و شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی محصولات و تجهیزات حوزه علوم شناختی از اهداف رونمایی از تجهیزات و ابزارها حاصل از اجرای طرح های تحقیقاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی است.

 

دراین رویداد نمایشگاهی، مراکز علمی و بالینی کشور می توانند نیازمندی های فنی و تخصصی خود در حوزه علوم شناختی را با برخوردرای از سقف پنجاه درصدی حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی تهیه و تامین کنند.

نظر شما