مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهور در امور توسعه علوم شناختی : دانشگاه ها نقش مهمی در امر گسترش دانش علوم شناختی ایفا می کنند

تاریخ : 1400/11/04

تعداد بازدید : 670

5 امتیاز از 7 رای

دکتر "سید کمال خرازی " مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس‌جمهور در امورتوسعه علوم شناختی در مراسم رونمایی از سی دستاورد حوزه شناختی در نمایشگاه بین المللی تهران با اشاره به گستردگی حوزه علوم شناختی و ضرورت بهداشت مغز و استفاده بهینه از این نعمت الهی، اعلام کرد: دانشگاه ها نقش مهم و حیاتی در امر توسعه و گسترش دانش علوم شناختی ایفا می کنند.

وی در مراسم که دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فن آوری رییس جمهور ، دکتر مجید نیلی احمد آبادی دبیر ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و شماری از محققان ، اساتید ، پژوهشگران و دست اندرکاران حوزه علوم شناختی حضور داشتتد، با اعلام وجود امکانات و پتانسیل های بسیار در مراکز علمی  و دانشگاهی در کشور گفت : چنانچه از این ظرفیت ها استفاده بهینه صورت گیرد، می توانیم به دستاوردهای بسیار مهمی نائل شویم.

 

دکترخرازی با بیان اینکه پروژه های مهم تحقیقاتی در ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی  تا دستیابی به اهداف  و ساخت محصول تحت هدایت و حمایت قرار می گیرد، خاطر نشان کرد: در اجرای  پروژه ایمپلت مغزی،  هشت مرکز دانشگاهی از سوی این ستاد مورد حمایت  همه جانبه قرار گرفتند و توانستند این پروژه را به سرانجام برسانند.

 

مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رییس جمهور تصریح کرد: این دستاورد نشان دهنده اهمیت مدیریت و سیاستگذاری از یک سو و نقش دانشگاه ها از سوی دیگر است.

 

وی با تاکید بر حمایت های معنوی و مادی  از حوزه علوم شناختی گفت: خوشبختانه  با حمایت ها و اقدامات موثر و مثبت معاونت علمی و فن آوری ، محصولات بسیار با ارزشی تولید و ساخته شد که توسعه پایدار این حوزه را تحقق ببخشد.

 

دکتر خرازی ابراز امیدواری کرد با تداوم حمایت های  همه جانبه معاونت علمی و فن آوری  ریاست جمهوری ، محصولات این حوزه در ساختارهای آموزش، درمان، مطالعه و پژوهش توسعه پیدا کنند، چراکه امروز شرکت های دانش بنیان و فن آور بسیاری در حوزه علوم شناختی فعال هستند و ثمره فعالیت آنان را در توسعه این فن آوری ، کمک به امر درمان و بهبود بیماران و توسعه مطالعات مغز مشاهده می‌شود.

 

در این مراسم 30 دستاورد فنی و تخصصی حاصل از اجرای طرح های تحقیقاتی محققان و متخصصان حوزه علوم شناختی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در دو سال اخیر رونمایی شد.

 

دراین نمایشگاه دستآورد های و محصولات  فناورانه در زمینه های ایمپلنت های مغزی، تحریک الکتریکی عمقی مغز، تحریک مغناطیسی مغز، واقعیت مجازی برای جوندگان، تحریک بویایی، رهگیرچشمی ، الکترود و سیستم های ثبت و تحریک مغز و نیز بازی ها و برنامه های کاربردی شناختی به نمایش در آمد.

نظر شما