فیلم سینمایی " حامی" در زمینه بیماری دمانس و آلزایمر با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی ساخته می شود

تاریخ : 1400/12/22

تعداد بازدید : 438

5 امتیاز از 3 رای

با هدف افزایش آگاهی ها و اطلاعات افراد جامعه و خانواده ها در شناخت عوامل و علایم بروز بیماری دمانس و آلزایمر و راههای پیشگیری و درمان این بیماری ، با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی و با همکاری انجمن آلزایمر ایران فیلمی در خصوص این بیماری به تصویر کشیده می شود.

بیماری دمانس و آلزایمر به عنوان موضوعی بسیار مهم در جامعه و درمیان خانواده ها بحساب می آید و اگر در امر پیشگیری  و درمان آن از طریق اطلاع رسانی و افرایش آگاهی ها ، گام های موثری برداشته نشود، در آینده باعث تشدید نگرانی ها در جامعه می شود.

 

" دمانس" به شرایطی گفته می‌شود که براثرآن، طی روندی آهسته و تدریجی قوای مغز دچار آسیب شده و ازبین می‌رود.

 

 کاهش حافظه نشان‌ ای است که سبب مراجعه فرد به پزشک می‌شود وعلاوه برآن نقایصی در چندین قلمرو شناختی مانند قدرت تفکر، تکلم، قضاوت، استدلال و ادراک دیده می‌شود.

 

آلزایمر شایع ترین نوع دمانس است که با شروع تدریجی و پیشرفتی مداوم همراه می‌شود. آلزایمربه تدریج حافظه و توانایی‌های ذهنی دیگر مانند تفکر، استدلال وقضاوت فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و وی را درانجام وظایف روزانه زندگی با مشکل مواجه می‌کند.

 

عوامل خطر ساز در بروز بیماری آلزایمر به طور دقیق مشخص نشده است اما در بررسی‌های صورت گرفته عوامل گوناگونی مثل بالارفتن سن ، سابقه خانوادگی، سکته مغزی، کمبود فعالیت‌های فکری، بدنی و ورزشی و کمبود  ویتامین ، سابقه افسردگی، استرس‌های روانی و اجتماعی، افزایش کلسترول و خون، مصرف دخانیات شناخته شده است.

 

این فیلم سینمایی تحت عنوان " حامی "  توسط  موسسه فرهنگی هنری "ندای رهام" به تهیه کنندگی سجاد مطلبی وکارگردانی حمید مقدس ساخته و تصویربرداری آن  از فروردین ماه سال آینده آغاز می شود.

 

در ساخت این فیلم سینمابی شماری از کارشناسان حوزه دانش علوم شناختی نیز مشارکت دارند.

 

نظر شما