زیست بوم تجهیزات و ابزارهای شناختی ایجاد می شود

تاریخ : 1400/12/25

تعداد بازدید : 558

5 امتیاز از 6 رای

به منظور توسعه و تقویت بازار کسب و کارهای مراکز و شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی محصولات ، با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی، زیست بوم تجهیزات و ابزارهای شناختی ایجاد می شود.

ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی درچارچوب اهداف و راهبرد تعیین شده خود تلاش می کند با اجرای برنامه های حمایتی از طرح های تحقیقاتی به رشد، توسعه، بومی سازی و تامین نیازهای مراکزعلمی و پژوهشی به تجهیزات ،ابزارها و سیستم های در حوزه شناختی در داخل کشور کمک کند.

 

دکتر "محمد حسین مقامی" کارشناس این ستاد اعلام کرد: امید است با تشکیل زیست بوم تجهیزات و سیستم های شناختی میزان وابستگی مراکزعلمی و تحقیقاتی برای تامین نیازها به خارج کاهش یابد و گام های موثری برای دستیابی به خودکفایی برداشته شود.

 

وی افزود: همزمان با رونمایی اخیر از سی دستآور فنی و تخصصی حاصل از اجرای طرح های تحقیقاتی محققان و متخصصان حوزه علوم شناختی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فنآوری رییس جمهوری و مدیران ارشد ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در نمایشگاه بین المللی تهران درخواست های مراکز علمی و دانشگاهی  برای خرید تجهیزات و سیستم های شناختی افزایش یافت.

 

وی گفت: در این برنامه چهل درخواست برای خرید 19 محصول شناختی توسعه داده شده توسط 9 شرکت دانش بنیان فعال در حوزه شناختی ارائه شده  که اقدامات لازم برای  تامین نیازهای این مراکز از سوی ستاد توسعه علوم شناختی و معاونت علمی و با کمک صندوق حمایت از سرمایه گذاری در زیست فناوری در جریان است.

 

 به گفته وی مراکز علمی و تحقیقاتی خواهان خرید تجهیزات و ابزارهای شناختی در زمینه های ایمپلنت های مغزی، تحریک الکتریکی عمقی مغز، تحریک مغناطیسی مغز، واقعیت مجازی برای جوندگان، تحریک بویایی، رهگیر چشمی ، الکترود و سیستم های ثبت و تحریک مغزشده اند.

 

مقامی خاطر نشان کرد: با تشکیل زیست بوم شناختی تجهیزات و ابزارها درحوزه شناختی در آینده شاهد پیشرفت های چشمگیری درامر طراحی ، تولید، ساخت و بومی سازی سیستم ها و نیز دستیابی به برنامه های خودکفایی در این زمینه خواهیم بود.

نظر شما